ZAFER Yönetimi Uşak’ta toplandı

Zafer Kalkınma Ajansının 2020 yılı 5. Yönetim Kurulu Toplantısı Kütahya Valisi Ali Çelik’in katılımıyla Uşak Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Funda Kocabıyık başkanlığında Uşak’ta gerçekleştirildi.

Hasbahçe Polis Evinde düzenlenen toplantıya Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Kütahya Valisi Ali Çelik, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Ajansın dönem başkanlığının Uşak Valisi Funda Kocabıyık tarafından Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’e devredildiği toplantıda; 2020 Yılı Fizibilite Desteği Başvuruları, 2021 Yılı Çalışma Programı ve Bütçe Hazırlıkları, Program Kapanış Raporu (Gelişen KOBİ Mali Destek Programı), iki toplantı arası Ajans faaliyetleri, 2020 yılı Mayıs ve Haziran ayı gelir ve gider cetveli konuları görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda konuşan ZAFER Başkanı Uşak Valisi Funda Kocabıyık; “Sonraki gündem maddemizde Ajansımızın 2021 yılında yapacağı faaliyetler için Çalışma Programı ve Bütçe hazırlığı yapılması hususunu, diğer gündem maddemizde ise 2017 yılında ilan edilen ve proje uygulamaları tamamlanan Gelişen KOBİ Mali Destek Programı Kapanış Raporu’nu görüşeceğiz. Son olarak iki Yönetim Kurulu toplantısı arasında Ajansımız tarafından icra edilen önemli faaliyetler ile Mayıs ve Haziran ayları gelir ve gider cetvellerini görüşerek mali durumumuzu değerlendireceğiz Bildiğiniz üzere kalkınma ajanslarının karar organı Yönetim Kurulu olup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi kalkınma ajansının görev alanına giren illerin valileri tarafından 1 (bir) yıl süre ile dönüşümlü olarak ifa edilmektedir. Ajansımızın vizyon ve misyonuna uygun olarak 14.07.2019 tarihinden itibaren çalışmaları yönlendirerek ve gerekli faaliyetlerin icra edilmesini sağlayarak Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüm.

Bu zaman zarfında Ajansımız, Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı’na yapılan başvuruları

sonuçlandırıp bölgemizde 6-14 yaş arası çocukların algoritmik düşünme, tasarım, üretkenlik, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerini geliştirmeye yönelik 34 ilçemizde kurulacak 48 atölye, 133 istasyon için proje destek sözleşmelerini imzaladı. Yeni dönem için de Mesleki Eğitim ve Turizm alanlarına yönelik 30 milyon TL tutarında iki proje teklif çağrısını açıkladı.

Ayrıca tüm dünyayı etkileyen COVID-19’a Karşı Mücadele Programı kapsamında özellikle salgın

döneminde önemi bir kez daha anlaşılan gıda sektöründe çalışan işçilerimize ve gıda sektöründeki tedarik zincirinin sürdürülebilirliğine yönelik projelere destek oldu.

Her yıl uygulanan teknik destek ve fizibilite desteği çalışmalarına devam edilirken; Ajansımız, 2019

yılında Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 12 projesinden 10 tanesine

destek alarak büyük bir başarı elde etti. 2020 yılı dönemi için de projelerimizi Bakanlığımıza sunmuş

bulunmaktayız. Aynı başarıyı bu yıl da inşallah devam ettirmek istiyoruz.

Ajansımız; bu dönemde Afyonkarahisar ilimizin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi

alanından girmesi sürecinde verdiği katkılar ve Kütahya Belediyesinin Rekabetçi Sektörler

Programı’nda başarılı olan projesinin hazırlık ve uygulama sürecindeki emeklerinin yanı sıra yatırım

tanıtımı ve yatırımcı çekme faaliyetleri kapsamında bölgemizde 643,6 milyon TL’lik yatırıma ve

1.029 kişinin istihdamına destek olmuştur.

Umut ediyorum ki, Ajansımız başarılarını daha da arttırmak suretiyle kalkınma noktasında bölgemizin

öncü ve koordinatör kurumu olmaya devam edecektir. Bu vizyona ilerlerken bizlerle birlikte hareket eden ve uyum içerisinde çalıştığımız Yönetim Kurulumuzun değerli üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Yarından itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenecek olan Afyonkarahisar Valimiz

Gökmen Çiçek’e başarılar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle toplantımızın bölgemize ve ülkemize hayırlı olması temennilerimle sözlerime son verirken; katılım sağladığınız için teşekkür ediyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum” açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ