Semt pazarlarında yeni dönem

Koronavirüs tedbirleri pazarlardaki toptan ve perakende satışına yönelik bazı uygulamaları da beraberinde getirdi. Buna göre pazarlarda artık ürünler vatandaşlar tarafından seçilmeyecek.

Koronovirüs tedbirleri çerçevesince pazarlarda satılan yaş meyve ve sebze satıcılarına da yeni bir uygulama getirildi. 81 il valiliklerine gönderilen genelge ile vatandaşlar hazır poşetlenmiş ürünleri tezgahlardan alacak. Vatandaşlar elleri ile ürünlere dokunmayacak ve seçim yapamayacak.

HIZLI KARARLARIN ALINDIĞINI İFADE ETTİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldıklarını belirterek, bunların uygulanması konusunda 81 il valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çin’de başlayarak dünyaya yayılan Kovid-19 tehdidine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve kararlığında, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarınca çok önemli tedbirler ve hızlı kararların alındığını ifade etti.

PAZARLARDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR!

81 il valiliğine gönderilen talimatta “Yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler alındığına dikkat çekildi. Market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacak.

TEZGAH ARALARINDA MESAFE OLACAK

Koronavirüs tedbirleri karşısında alınan önemli bir uygulamada Pazar yerlerindeki tezgâh aralarında mesafeler olacak buna göre Pazar yerlerinde tezgâh aralıkları mümkün olduğunca geniş tutulacak, tezgâh aralarında geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmayacak. Pazar yerleri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes hijyen konusunda bilgilendirilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak. Virüsün yayılmasını önlemek adına vatandaşların alınan tedbirler konusunda gerekli hassasiyeti göstermesinin önem arz ettiğini vurgulandı. 

PAYLAŞ