OSB’ de Umutlar yükseliyor

OSB’ de Umutlar yükseliyor

Kütahya, Altıntaş Zafer OSB’nin üretim üssü olması için harekete geçildi. Büyük umutlarla Kütahya’nın gözbebeği haline gelmesi beklenen OSB’de arsa tahsisleri ve fiyatları belli oldu.


Sunduğu teşvik ve imkanlar açısından bölgenin en cazip yatırım yerlerinden biri olması beklenen Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi’nin potansiyeli ve yatırım avantajları ile cazip hale gelmesi bekleniyor.

YER TAHSİSİ UMUTLANDIRDI

Kütahya’nın ekonomik gelişimi için büyük umutlar beslenen Zafer OSB’de ilk yer tahsisi geçtiğimiz günlerde yapılması ile bölgede hareketlilik yaşanması bekleniyor. Güneş Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine 534 bin m2 arsa tahsisi bölgede verilerek firma Otomotiv, beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörüne yönelik plastik enjeksiyon, parça üretimi ve montajı yapacak. Şirket, Altıntaş Zafer OSB’ye 50 milyon dolar tutarında yatırım yapacağını beyan etmesi Kütahya’da umut vaat edilen yer yorumlarına neden olarak vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

500 KİŞİYE YENİ İŞ KAPISI

Güneş Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine, 534 bin m2 alanda kurulacak fabrikaya ilk etapta 500, zaman içinde de 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. “Zafer OSB’de faaliyete geçecek olan Güneş Plastik Kalıp Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi otomotiv, beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörüne yönelik plastik enjeksiyon ile parça üretimi ve montajı yapmaktadır. Firma 1984 yılında Kasımpaşa’da kurulmuş olup plastik sektörüne fabrikasyon olarak 1997 yılında giriş yapmıştır. Firmanın Gebze’de ve Eskişehir’de toplamda 2 tesisinde “Ürün Geliştirme Birimi”, “Kalıphane”, “Montaj Bölümü”, “Kalite ve Kontrol Laboratuvarları”, “Eğitim Sahası” ve “2 Kabinli Tam Otomasyonlu Boyahane” bulunmaktadır.” Tesislerde ilk etapta 500 kişinin istihdam edileceğini, tam üretim faaliyetine geçildiğinde 2 bin kişinin istihdam edileceğini aktardı.

ARSA TAHSİSLERİ VE FİYATLARI BELLİ OLDU

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) tarafından açıklanan arsa tahsisleri ve fiyatları belli oldu. Buna göre Altıntaş ilçesin deki Zafer OSB’de arsa tahsisleri Hali hazırda uygulanan 55 TL/ m2 altyapı katilim bedelinde, mevzuat kapsamında %51 oranında indirim uygulanarak, 2020 yılı için 27,00 TL/ m2 olarak tahsis yapılacak.

ZİYARETLER MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI

Zafer Organize Sanayi Bölgesi için Başta Kütahya Eski Valisi Ömer Toraman olmak üzere Milletvekilleri, Kütahya İş adamları ve beraberindeki kurum ve kuruluşlar olmak üzere tanıtımı için çok emek sarf edildi. Şimdi sarf edilen emeklerin meyvesini alan Kütahya’ya müjdeli haberler geliyor ve gelmeye de devam edecek.  Kütahya eski Valisi Dr. Ömer Toraman önderliğinde düzenlenen Bursa ziyareti ise bu meyvelerin ilk ürünü bu ürünün mimarları ise, başta Kütahya eski Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı İsmet Özotraç, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser, Altıntaş Zafer OSB Müdür Vekili Göksel Ilgaz ile KÜTSO yönetim kurulu üyeleri Bursa’daki ziyaretlerde ve tanıtım için uğraş veren isimlerdi.

2020 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Kütahya’daki OSB’lerin fiili olarak dolmasıyla birlikte yatırımcılara uygun yatırım yeri temini için kurulan Altıntaş Zafer OSB, büyük ulaşım ve altyapı projelerinin kesişim noktasında yer alması, yatırım alanı büyüklüğü ve Kütahya’nın istihdam avantajları ve teşvikler yönünden sanayi yatırımları için önemli bir cazibe merkezi konumunda bulunuyor. Kütahya Altıntaş Zafer OSB’nin 376 hektar alana sahip 1. etabının altyapısının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı marifetiyle yapılması da yatırım programında yer aldı.

PAYLAŞ