KÜTAHYA KAZANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hafta sonu ilimize gerçekleştirdiği ziyaretinde ilimize müjdelerle geldi. Bakan Kurum, valilikte gerçekleştirdiği koordinasyon toplantısında Kütahya için İl Başkanı’ndan, Milletvekiline, Belediye Başkanı’ndan, Bürokratına kadar kim Kütahya için ne istediyse her şeyi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum valilikte gerçekleştirdiği yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Kütahya’ya istenilen her türlü yardımı yaptı. Bakanlık nezdinde hibelerden tutun da kredi yetkilerine varıncaya kadar kimseyi üzmedi, hal böyle olunca Kütahyalıların yüzü güldü.

MÜJDELER ARDI ARDINA GELDİ

Kütahya Valiliği’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat süren koordinasyon toplantısına Kütahya Valisi Ali Çelik, Ak Parti ve MHP Kütahya Milletvekilleri, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve İlçe belediye başkanları, ilgili bürokratlar ve AK Parti ile MHP İl Başkanları Kütahya’da yapılması planlanan ve devam eden projeler hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a brifing verdiler. Koordinasyon toplantısı sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kendisini bekleyen basın mensuplarına toplantıda alınan kararları açıklamak üzere kamera karşısına geçerek Kütahya’ya müjdelerini tek tek sıraladı.

FRİG VADİSİ HAKETTİĞİ DEĞERİ KAZANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum” Frig Vadisi Çevre Projesi’ne Kütahya’ya merkezi anlamda lojistik hizmetleri verilerek İçinde bisiklet, yürüyüş yollarının olduğu Frigya Vadisi Çevre Projesi etabı kapsamında 2,5 milyonu hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik proje gerçekleştirileceğini açıkladı. İl Özel İdaresiyle birlikte yapılacak proje kapsamında içinde sergi salonları, bisiklet alanları ve karşılama hizmetinin verileceği binada çini atölyeleri, yöresel ürünlerin tanıtılacağı stantlar yer alacak ve vatandaşlar gelip burada alışveriş yapma imkânı bulacağı müjdesini verdi.

İL ÖZEL İDARESİNE 2 MİLYON LİRA

İl Özel idaresine Köy yollarının yapımı için 100 bin metrekarelik kilitli parke taşı ihtiyacının karşılanması için 2 milyon TL nakdi destek ile 3 çöp kamyonu hibe edilecek.

TERMAL SAĞLIK TURİZM TESİSİ İNŞAA EDİLECEK

Kütahya merkezde sağlık turizmi canlandırmak amacıyla Kütahya Belediyesi ile hazine mülkiyetinde bulunan 12 bin metrekarelik alan takas edilecek ve Belediye Termal Sağlık Turizm Tesisini en kısa sürede inşa edecek.

İNKÖY’E SANAYİ SİTESİ KURULACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “İnköy Mahallesinde belirlenen 9 bin metrekarelik alana küçük sanayi sitesi yapılacak. Şehrin içinde kalan küçük sanayi alanlarını İnköy’e taşıyarak önemli bir kentsel dönüşüm çalışması yapılacak. Şehrin içerisine sıkışmış vatandaşlarımıza hizmet noktasında tam anlamıyla hizmet veremeyen esnafımızın bu anlamda alt yapının yetersizliği sebebiyle rahatsız olduğu alanda dönüşüm sağlayacağız. Bakanlığımız ve TOKİ tarafından inşa edilecek işyerlerinden ilk etapta 250 ya da 300 adet yapılacak, talep halinde bu sayı artabilecek. Böylelikle şehrin içerisindeki o köhneleşmiş sanayi alanlarını şehrin dışına çıkararak bu alanları da şehre kazandırmak için önemli bir dönüşümü başlatmış olacağız” dedi.

2 BİN 300 KONUT YAPILACAK

Evi olmayan dar gelirli vatandaşların kalması mantığı ile başlatılan 50 bin sosyal konut projesi kapsamında Tavşanlı ve Dumlupınar’a bin 107 konut, 100 bin toplu konut projesi kapsamında merkez, Tavşanlı ve Çavdarhisar’a bin 176 konut yapılacak. Bakan Kurum “10 bin konut tamamlamıştık, şimdi de yaklaşık 2 bin 300 konut daha projelendirdik” dedi.

KANAL KÜTAHYA PROJESİNE DESTEK VERİLECEK

Kanal Kütahya projesi kapsamında şehrin içinden geçen kanalın etrafında yürüyüş yolları, bisiklet yolları için belediyeye proje desteği sağlayacağını açıklayan Kurum, Kanal Kütahya için Kütahya Belediyesi ve bakanlık birlikte çalışacak” dedi.

MİLLET BAHÇESİ 2021 YILINDA

Evliya Çelebi Mahallesinde projelendirilen 90 bin metrekarelik Millet Bahçesi projesinin ihalesi yıl sonuna kadar yapılacak ve 2021 yılında tamamlanmış olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamasında “Millet Bahçesinin ihalesinin yıl sonuna kadar yapılacağı müjdesini Kütahyalılara verdi. Bu proje ile bakanlığımız TOKİ eliyle yıl sonuna kadar ihalesi yapılarak 2021 yılında teslim ederek Kütahya’nın hizmetine sunacağız ifadelerini kullandı.

VEFA MAHALLESİNE 500 REZERV KONUT

Vefa Mahallesi’nde 1200 hak sahibinin olduğu alanda bakanlığımız ve TOKİ tarafından 500 rezerv konut yapılacağının müjdesini de veren Bakan Kurum, Talep halinde Vefa Mahallesinin tamamı kentsel dönüşüme tabi olacak. Ayrıca, restorasyonu tamamlanan Abdurrahman Karaa konağı millet kıraathanesine dönüştürülecek ve içerisinde gençlerimiz 7/24 faydalanacaklar internetten faydalanacaklar ders çalışabilecekler, o şanlı zaferlerimizin kazanıldığı Kütahya’mızda inşallah gençlerimizin sosyal alanda da bir faaliyet gösterebileceği millet konağını Kütahya’mıza hediye etmiş olacağız” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kütahya Belediyesi’nin iş birliğinde gerçekleşecek Kentsel Dönüşüm kapsamında Vefa Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Bakan Kurum alan hakkında Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ile beraberindeki heyetten bilgi aldı. Yerinde, gönüllü, hızlı dönüşüm prensipleriyle Kütahya’mızı birçok alanda hem sanayi dönüşümü hem de vatandaşımızın rızası çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerini yürüteceğiz diyen Bakan Kurum; Bu çerçevede Vefa Mahallesi’nde 1200 hak sahibinin olduğu alanda Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız 500 rezerv konut yapacak. Bu rezerv konutlara vatandaşlarımızın talep etmesi halinde yanında bulunan alana etaplar halinde taşınmak suretiyle Vefa Mahallesi’ni de kentsel dönüşüme tabi tutarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini emniyet altına almış olacağız. Projenin yıl sonuna kadar başlamasını planlıyoruz, dedi.

VALİLİĞİ ÇEVRELEYEN BİNALAR YENİLENECEK

Çok önemsediğimiz “Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye” anlayışı ile şehirlerimizde şehrin meydanından düzenlemelere, çevre projesi düzenlemelerine yine şehre yakışacak projelere ilişkin Kütahya’mıza da çok önemli karar aldık diyerek söze başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sözlerine şöyle devam etti. “Bulunduğumuz alan üzerinde Valiliğimizin de bulunduğu şehrimize ait bir “Kent Meydanı Projesi” yapmak istiyoruz. Bu proje kapsamında valiliğimizin bulunduğu alanla yine valiliğimizi çevreleyen tüm binaların cephe iyileştirmesi yapacağız. Görüntü kirliliğini giderecek ve kadim şehre yakışacak cephelerin iyileştirilmesini yapacağız dedi.

ZAFER MEYDANINA 10 MİLYON TL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Yine meydan düzenlemesini valiliğin içinde ki çınar ağaçlarında vatandaşımızın vakit geçirebileceği şehirle iç içe zafer meydanı projesinde hakikaten Kütahya’ya yakışır. Örnek bir şehircilik adımını hep birlikte atmış olacağız. Bu çerçevede 10 Milyonluk bir proje yapıyoruz. Bu proje kapsamında 3 Milyon lirası hibe 7 Milyon lirası kredi olmak üzere bakanlığımız Belediyemiz ve valiliğimiz bu projeye ortak olacaklar dedi.

PAYLAŞ