Bakan Kurum, Gediz Nehri’nde Mobil Denetim Aracıyla İncelemelerde Bulundu

Kütahya’nın Gediz ilçesini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum beraberinde Kütahya Valisi Ali Çelik ve protokol üyeleriyle birlikte Gediz Nehri’nde mobil denetim aracıyla incelemelerde bulundu.
Gediz Nehri’nden su numunesi alan Bakan Kurum, incelenmesi için mobil su ve atık su analiz laboratuvarına teslim etti. 
“GEDİZ HAVZASI’NDA 27 ADET ATIK SU ARITMA TESİSİ İNŞASI GERÇEKLEŞTİRDİK”
Numuneler çerçevesinde denetimler yapılacağını kaydeden Bakan Kurum, “Bu konuda çevre mevzuatımıza uygun olmayan işletmelere cezai işlemler ve kapatma işlemleri yapacağız. Amacımız ülkemizdeki tüm havzalarımızı korumak. Bu çerçevede 2015 yılında bölgemize ilişkin bir çevre projesi başlattık. Bu proje kapsamında Gediz Havzası’nda 27 adet atık su arıtma tesisi ile 20 belediyeye atık su arıtma tesisi inşası gerçekleştirdik. Bölgenin nüfusunun yaklaşık yüzde 95’ine atık su hizmeti veriyoruz. Şu anda üstünde bulunduğumuz nehirde atık su arıtma tesislerinden arıtılarak akan su. Arkadaşlarımız buradan numune aldılar ve su içilebilir kalitesinde. Arıtılmış şekliyle deşarj ediliyor” diye konuştu.
“33 AYRI NOKTADA DENETİM YAPILACAK”

Son 2,5 yılda Gediz Havzası’nda 5 bin 700 denetim gerçekleştirildiğini, 309 tesise 17 milyon lira cezai işlem uygulandığını aktaran Bakan Kurum, “Bakanlığımızın mobil araçları bu bölge için bir hafta içinde Kütahya’dan başlayıp nehrimizin ulaştığı İzmir’in Foça ilçesine kadar denetimlerini 33 ayrı noktada gerçekleştirecekler ve vatandaşlarımızın can sağlığı adına, çiftçimizin bu bölgede tarım sulamasını en iyi kalitede alıp yapması adına bu denetimlerimizi yapıyoruz. 2022 yılına kadar da izleme noktamızı 364’e çıkaracağız. Tüm denizlerimizde 11 enstitü ve 3 araştırma gemisi ile toplam 353 noktada 3’er yıllık düzenli periyotlarla bu denetimlerimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
“BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ BİR HAVZA”

Gediz Nehri’nin bölge ve bölge çeperindeki iller açısından önemine dikkat çeken Bakan Kurum, “Gediz havzamız Kütahya il sınırları içerisinde Murat ve Şaphane Dağları’ndan doğuyor. Foça ile Çamaltı Tuzlası arasından İzmir Körfezi’ne dökülüyor. Toplamda 17 bin 500 kilometrelik çok önemli bir havzamız. Tarım ve istihdam anlamında bölgemize ve ülkemize katkı sağlayan bir havza” dedi. 
“148 MİLYON LİRA CEZAİ İŞLEM UYGULADIK”

81 ilde çevre denetim faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Bakan Kurum, “2019 yılında 54 bin 163 çevre denetimi gerçekleştirdik ve bu çerçevede 148 milyon lira cezai işlem uyguladık, 289 işletmenin de faaliyetlerini durdurduk” dedi.

PAYLAŞ