KSBÜ’de 3 boyutlu kurs

Vakalar eşliğinde 3 boyutlu TEE görüntüleme ve yorumlama kursu düzenlendi.

Katılım yoğun oldu

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı (AD) tarafından ‘Vakalar Eşliğinde 3 Boyutlu Transözefageal Ekokardiyografi Görüntüleme ve Yorumlama Kursu’ düzenlendi. Türkiye’nin önde gelen ekokardiyografi akademisyenlerinden Prof. Dr. Omaç Tüfekçioğlu’nun katılım sağladığı kursta; Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Emel Koçak, Kardiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Astarcıoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Başkanı Prof. Dr. Canan Balcı, Kardiyoloji AD Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Taner Şen, Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Demir ile akademisyenler ve sağlık personelleri yer aldı.

Dijital incelemeler yapıldı

Söz konusu kurs Prof. Dr. Tüfekçioğlu 3 Boyutlu Transözefageal Ekokardiyografi (TEE) Temel Prensipleri teorik dersiyle başladı. Ardından vakalar eşliğinde boyutlu ekokardiyografi pratik eğitimine geçilerek; paravalvüler mitral kaçak, mitral kapak prolapsusu, mitral darlık, sol atriyal apendiks cihazla kapatılma sonrası ve aort darlığı vakalarının 3 boyutlu transözefageal görüntülemesi Prof. Dr. Omaç Tüfekçioğlu ve TEE ekibinden Prof. Dr. Taner Şen, Prof. Dr. Mehmet Ali Astarcıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Demir, Uz. Dr. Halil İbrahim Durmuş, Hemşire Yurdagül Mercan tarafından gerçekleştirildi.

Canlı vakalar incelenerek yorumlandı

Canlı vakalar eşliğinde 3 boyutlu görüntü oluşturulması ve yorumlanması hakkında çok değerli pratik ve teorik bilgilerin verildiği kursa ilişkin Kardiyoloji AD’den açıklamalar yapılarak, “Özellikle kapak patolojilerin değerlendirilmesinde, intraoperatif işlemlerin yönlendirilmesinde çok önemli değere sahip olan ve kliniğimizde de bulunan ve aktif olarak kullandığımız 3 boyutlu transözefageal ekokardiyografi ile Prof. Dr. Omaç Tüfekçioğlu hocamız ile beraber yaptığımız vakalar hem pratik hem de teorik açıdan çok faydalı oldu. Kursa hem üniversitemizden hem de şehir dışından önemli katılımlar oldu.” denildi.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

PAYLAŞ