‘ARA’ DEĞİL ‘ARANAN ELEMAN’ YETİŞTİRİLİYOR

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde yer alan Şehit Polis Elvan Özbay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencilerini ilçede kurulumu hızla süren Zafer OSB için hazırlamaya devam ediyor.

“Amacımız üretim değil eğitim vermektir”

Günümüzde önemi giderek artan sektörlerden olan plastik teknolojisi sektörü için okul makineleşmeyi sürdürerek geleceğin aranan elemanları yetiştirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda son olarak okula plastik enjeksiyon makinesi alındı. Makine https://www.kutahyaninsesi.com/ haber sitesine hakkında bilgiler veren Okul Müdürü Enes Eser, “Plastik enjeksiyon makinemiz, üretim değil iş öğretmek amacı taşıdığı için mini olan makinemiz 15 grama kadar ürün verebiliyor. Makinemiz yarı otomatik bir makinedir. Baskıyı pistonlar aracılığıyla otomatik yapıyor. Malzemeyi alırken ise öğretmen veya öğrenci müdahale ediyor. Bundan dolayı yarı otomatiktir. Makinemiz sıcaklık olarak ise 200 dereceden 300’lere kadar çıkabilmektedir. Erittiğimiz malzemeleri pistonlarla kalıba veriyoruz. 10-12 saniyede üretim yapılabiliyor. Buradaki amacımız seri üretim değil öğrencilerimize işi gösterip eğitim vermektir. Makinemizi 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar her öğrencimiz kolaylıkla kullanabilir. Küçük ama değerli ürünler üretiyor.” dedi.

“Zafer OSB’de bir adım önde olacaklar”

Bölgesel OSB olma özelliğini barındırarak ilk fabrikasının 2024 yılında hizmete geçmesi beklenen Zafer OSB için eleman arayan sanayicilerin de istenilen düzeyde kalifiye çalışan bulma arayışına gireceklerine dikkat çeken Okul Müdürü Eser, şunları kaydetti: “Şu an plastik enjeksiyon makinelerinin demosunu kullanacaklar ama örneğin Kütahya Altıntaş Zafer OSB’ye gelecek olan plastik firmalarına bir adım önde personel olarak girebilirler. Bu makinenin büyüklerini kullandıkları takdirde maaşları neredeyse mevcut şartlarda 3-4 asgari ücret yapacak. Bu makineyi kullanıp operatörü olduklarında önleri gayet açıktır.” ifadelerini kullandı.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

PAYLAŞ