Acil olmadıkça hastanelere gitmeyin

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Koronavirüs salgını sebebiyle kronik hastalığı bulunup raporlu ilaç kullanan vatandaşların rapor tarihini uzatmaları için tekrardan doktora gitmelerine gerek olmadığını açıkladı.

AHEF açıklamasında ; “Raporlu ilaç kullanan vatandaşlarımızın, raporlu ilaç tarihinin bitmesi durumunda rapor tarihleri Haziran 2020’ye kadar ertelenmiştir. Bu sebeple rapor tarihini uzatmaları için tekrardan doktora gitmelerine gerek yoktur.

Raporlu ilaç kullanan vatandaşlarımız, ilaçlarını herhangi bir sağlık merkezine gidip yazdırma ihtiyacı duymadan direkt olarak eczanelerden alabileceklerdir.

Acil olmadıkça ve gerekmedikçe hastanelere ve sağlık merkezlerine gidilmemelidir.

 Hiçbir vatandaşımız raporlu ilacını yazdırmak için sağlık merkezlerine gelmemelidir.

Vatandaşlarımız raporlu ilaçlarını doktora yazdırmadan eczanelerden direkt alabilirler.

Sağlık Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında yapılan protokol gereği, sağlıklı öğrencilere her yıl Aile Sağlığı Merkezlerinde izlemler yapılmaktadır. Bir aciliyeti olmadığı için Corona virüsü salgını son bulana kadar; öğrenci izlemleri için Aile Sağlığı Merkezlerine hiçbir öğrencimiz gelmemelidir.

Yurtdışından gelen vatandaşlarımız ülkemize girişten itibaren 14 gün süreyle evlerinden dışarı çıkmamalı ve kimseyle yakın temas kurmamalıdır. Bu kişilerin rapor için Aile Sağlığı Merkezlerine gelmeleri gebeler, bebekler, çocuklar ve yaşlılar için risk taşıdığından, idareler bu vatandaşlarımıza mazeret izinlerini vermelidirler. ” denildi. 

PAYLAŞ