YATIRIMCILAR NİTELİKLİ İŞGÜCÜ ARIYOR

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç Başkanlığında KUTSO toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Selman Hatipoğlu Kütahya’ya gelmek isteyen yatırımcıların sorduğu ilk sorulardan birinin nitelikli iş gücünün olup olmadığı yönündeki sorularla karşılaşıyoruz dedi.

KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Selman Hatipoğlu yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi. “Özellikle Kütahya’nın en büyük sorunu Kütahya’ya çekeceğimiz yatırımcılarda ilk karşılaştığımız şey nitelikli iş gücünüz var mı? Sağlayabilir miyiz? Bu konuda sıkıntı yaşar mıyız? Soruları ile karşılaşıyoruz dedi.

YATIRIMCILAR NİTELİKLİ İŞGÜCÜNDE SIKINTI YAŞARMIYIZ DİYE SORUYORLAR

KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Selman Hatipoğlu nitelikli iş gücünün Kütahya’da sağlanabilmesi için Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının nitelikli iş gücü konusunda üzerine düşeni yaptığını vurguladı. Hatipoğlu açıklamasında “Üniversite ve sanayi iş birliğinden bahsetmek istiyorum diyerek söze başlayarak şöyle devam etti.  Özellikle Kütahya’nın en büyük sorunu Kütahya’ya çekeceğimiz yatırımcılarda ilk karşılaştığımız şey nitelikli iş gücünüz var mı? Sağlayabilir miyiz? Bu konuda sıkıntı yaşar mıyız? Yaklaşık Nafi Bey zamanında gelen ismet başkanımızın da özellikle üzerinde durduğu iş birliklerimizi son zamanlarda biraz daha artırmış bulunmaktayız. Özellikle Kütahya Dumlupınar üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinde iş birliği çalışmalarına devam ediyoruz. DPÜ ile geçen 1 buçuk yıl önce başladığımız tez teşvik ikramiyesi protokolümüz var bunda her iki dönemde olmak üzere yaz bahar ve güz dönemi olmak üzere uygun gördüğümüz tezlere burs imkânı sağlıyoruz. Hem memleketimiz Kütahya için hem buradaki yatırım yapan firmalar için faydalı olabilecek konularda değerlendirmelerde bulunup bu arkadaşlara doktora ve lisans üstü tezlerine burs vermeye devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 12-13 tane burs sağladık arkadaşlara. Üniversite birlikte her sene kariyer günleri düzenlemekteyiz. Kütahya’da Dumlupınar Teknoloji Transfer Ofisi TTO ile üyelerimiz ve iş dünyasının yararına çeşitli iş birliği faaliyetleri içerisindeyiz. Hem tasarım Teknokent’te bulunan arkadaşlarımızı çağırarak iş dünyasıyla birlikte tanıştırmak ve iş gelişmelerini sağlama amacımız var” diye konuştu.

PAYLAŞ