YAŞLILARIN GENÇLERE SİTEMİ

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan ve istisna uygulaması kapsamında yeniden dışarı çıkan vatandaşlar, sosyal mesafeye uymayan ve maske takmayan gençlere sitem ettiler.

65 yaş üstü vatandaşlar tekrar belli saatlerde dışarıya çıkmalarının kısıtlanması nedeniyle gençlerin maske ve mesafe kurallarına uymadıkları için “gençlerin umursamaz davranışları bizlerin kısıtlamalarına neden oluyor” diyerek gençlere sitem ettiler.  İlimizdeki 65 yaş üstü vatandaşlarla konuşan muhabirimiz Covid-19 ve kısıtlamalar hakkında 65 yaş üstü vatandaşların görüşlerini aldılar. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ricası üzerine haberimizde isim kullanmadık. 

GENÇLER KURALLARA UYMUYOR

İlimizde 65 yaş üzeri vatandaşlar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için yeni uygulamalar gelirken 65 yaş üstü vatandaşlar “gençlerin bileklerinde ve çene altında tuttukları maskeler nedeniyle bizlere kısıtlamalar uygulanıyor” diyerek gençlerin daha dikkatli ve kurallara uymaları gerektiklerini söylediler.

65 YAŞ ÜSTÜ DAHA DİKKATLİ

65 yaş üstü vatandaşların daha dikkatli davrandığını söyleyen vatandaşlar “gençlerin “bize bir şey olmaz” edasıyla gezdiklerine sitem ettiler. Cadde ve sokaklarda bileklerine veyahut kollarına taktıkları maskeler onları korumaz gençliğin vermiş olduğu güvenle bana bir şey olmaz” diyorlar.

SEVDİKLERİMİZDEN AYRI DÜŞÜYORUZ

Maske ve sosyal mesafe kurallarına uymayan gençler yüzünden bizlerin kısıtlamalara giderek sevdiklerimizden ayrı düşürüyorlar diyerek sitem eden 65 yaş üstü vatandaşlar “gençlerin daha dikkatli davranarak bu hastalığı ciddiye almaları gerekiyor” dediler.

UYMAYANLARI GÖRÜYOR VE ÇOK ÜZÜLÜYORUZ

65 yaş üstü vatandaşlar “gençlerin sokaklarda ve caddelerde maskelerini takmadıklarını görüyoruz. Fakat çok üzülüyoruz. Denetimler yapılıyor fakat denetimin ardından insanlar yine aynı yaşantılarına devam ediyor. Çocuklarımız ve torunlarımızı ve çok sevdiğimiz insanlarla bir araya gelemiyoruz. Buda bizleri daha çok üzüyor. Gençleri uyarmamız gerekiyor.” dediler.

BİZ EVDE KALMAKTAN OLDUKÇA SIKILDIK

Bizler pandemi’nin zor günlerinde evlerimizde çok sıkıldık. Hafta ’da 1 gün verilen dışarı çıkma uygulaması bizlere yetmiyordu. Yaşlı insanların birçok sorunu var. İlacı var. Doktoru var. Kontrolü var. Bunlardan mahrum kaldık. Şimdi dışarılardayız. Ama bizler yeterince dikkat etmemize rağmen dışarıdaki gençleri ve diğer kurallara uymayanları gördüğümüz zaman ihanete uğramış gibi hissediyoruz. Bu virüsü hep birlikte yeneceğiz. Bireysel hareket edilmemesi gerektiğini düşünüyorum dedi.

İLK KISITLAMA BİZLER İÇİN UYGULANIYOR

İlk kısıtlamadan direk etkilen bizleriz diyen 65 yaş üstü vatandaşlar “devletimiz var olsun. Bizlerin sağlığı için uğraşıyor. Fakat yapılan her türlü kısıtlama haberlerinde ilk olarak 65 yaş üstü yani bizlere geliyor. Gençler dikkatsiz, maskesiz, mesafesiz bir şekilde sokaklarda gezerken ilk kısıtlamaların bizler için uygulanması bizlerde biraz hayal kırıklı lığına neden oluyor. Devletimiz ne derse o, bizler her türlü kanunun ve kurallara uyarız devletimiz gençlere yönelik te çalışmalar yapması gerekiyor dediler.

65 YAŞ ÜSTÜNE GETİRİLEN YASAKLAR

 Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu yaptığı toplantı sonrasında 65 yaş üstü vatandaşlar için yeni kararlarını açıklamış Alınan karara göre; vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde belirli saatlerde açık ve kapalı alanlara girişler yasaklanmıştı. Buna göre 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara getirilen yasaklar şöyle;

DÜĞÜNLERE KATILMAK YASAK

65 yaş ve üzeri vatandaşların sağlıklarının korunabilmesi amacıyla İlimiz genelinde; düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi, vb. gibi toplu etkinliklere (anne, baba, dede, nine, haricinde) 65 yaş ve üzerindeki misafirlerin kabul edilmesi yasaklandı.

PAZAR YERLERİNE ÖĞLEDEN SONRA GİRMEK YASAK

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu yaptığı toplantı sonrasında 65 yaş ve üzeri vatandaşların saat 12:00 den sonra pazar yerlerine girişlerini yasaklandı. Alınan karara göre 65 yaş üstü vatandaşlar sabah saatlerinde Pazar alışverişini yaparak sıkıntı yaşanmaması yönünde tedbir almaları istendi.

TOPLU TAŞIMA SADECE BELİRLİ SAATLERDE KULLANILACAK

​ Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu yaptığı toplantı sonrasında 65 yaş ve üzeri vatandaşların Sabah 07:00 – 10:00 Akşam 17:00-22:00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanması yasaklandı.

PAYLAŞ