VİRÜS SİNSİCE YAKLAŞIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Nisan’da açıkladığı il il koronavirüs haritasında ilimiz 5 vaka ile neredeyse Türkiye’de örnek bir il teşkil ediyordu. Oysa, Virüs hala aramızda dolaşıyor ve sinsice Kütahya’nın etrafını sarıyor. Vatandaşlar ise hala durumun ciddiyetinde değil!

Kütahya’da nisan ayından bu yana artış görülmesi tehlikenin boyutlarının bizler için sinyalini veriyordu. Fakat Kütahyalı vatandaşlar günlük hayatlarına kendilerini kaptırarak hiçbir şey olmamış gibi yaşatışına devam ediyordu. Hal böyle olunca Kütahya’da önce ilçelerden gelen haberler ve karantinalar başta olmak üzere merkezde de kırmızı alarm verildi. Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamalar virüsün Kütahya’nın etrafını sinsice sarmaya başladığının göstergesidir.

SOSYAL MESAFE UNUTULDU

Kütahya’da yetkililer her fırsatta sosyal mesafe kurallarına uyulması noktasında gerek anons gerekse karşılaştıkları vatandaşlara sözlü uyarılarda bulunuluyor. Fakat tüm bunlara rağmen sosyal mesafe kuralları ne yazık ki ilimizde beklenen seviyede değil buda yeni vakalara davetiye çıkarıyor. Noter önlerinde, Semt pazarlarında, sevgi yolunda, banka kuyruklarında, ATM kuyruklarında maalesef sosyal mesafe kurallarına ilimizde uygulanamıyor.

TOP YEKÜN KARANTİNAYA DOĞRU GİDİYORUZ

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman Kütahyalı vatandaşlara her fırsatta evde kalmaları yönündeki uyarıları bu süreci iyi yönettiğine işaret, fakat Kütahya Valiliğinden yapılan sürekli “evde kalın” çağrıları ve uyarılarına rağmen Kütahyalı vatandaşların rahatlığı top yekün karantina ile sonuç bulacağı yönünde, son olarak Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman Valilik Resmi İnternet sitesinden yaptığı açıklamasında artışların gözlendiğini ve bu artışların devam ettiği yönünde uyarı niteliğinde ve bilgilendirme niteliğinde vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

MAALESEF ARTIŞLAR DEVAM EDİYOR

 Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. Salgınla mücadele kapsamında yürütülen topyekûn mücadelemizde rehavete kapılmadan, tedbirleri elden bırakmadan, alınan kararlara uymamız fevkalade önem taşımaktadır. İlimiz genelinde mayıs ayı ile birlikte pozitif vakalarda artış gözlendiği bilgisini daha önce paylaşmıştık. Maalesef bu eğilim devam etmektedir. Bu çerçevede İl Pandemi Kurulu ile İl Hıfzzısıhha Kurulunca daha önce alınmış kararlara ve bugün itibarıyla aldığımız ilave tedbirlere uyma konusunda vatandaşlarımızın göstereceği gayret genel durumu olumlu yönde değiştirecektir. Vatandaşlarımızdan beklentimiz Hükümetimizin, Bakanlıklarımızın, Valiliğimizin almış olduğu kararlara destek olmalarıdır denildi.

İKİ MAHALLE BEŞ SOKAK KARANTİNA ALTINA ALINDI

İl Hıfzısıhha Kurulu Toplantısı 12 Mayıs Kararlarında çıkan vahim tablo sonucu Kütahya’da bazı mahallelerde sıkı önlemler alınmasına karar verilerek karantina uygulamasına gidilmesi gerektiği kararın ardından Perli Mahallesi’nin tamamı, Gaybi Efendi Mahallesi Uğur sokak, Kanal Sokak, Seyhan Sokak ve Kızılırmak Sokak’ta karantina uygulaması 26 Mayıs tarihine kadar uygulamasına karar verildi.  

GEDİZDE İKİ MAHALLEDE KARANTİNA SONA ERDİ

Kütahya Valiliğinden yapılan son dakika haberine göre Gediz ilçesinde karantinada bulunan iki mahallede karantina uygulanmasına son verildiği bildirildi. Kütahya Valiliğinin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi. Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını engellemek, sosyal izolasyonu sağlayarak vatandaşımızın sağlığını korumak için Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Gölcük ve Yenikent mahallelerinde uygulanan karantina sona erdi. 21 Nisan itibarıyla tedbir amaçlı uygulanan karantina yapılan sağlık kontrollerinde olumsuz bir duruma rastlanmadığı için Gediz İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla sonlandırıldı denildi.

KARANTİNA UYGULANAN YERLER

Kütahya’da Nisan ayından bu yana ilçeler ve merkez olmak üzere karantinaya alınan köy mahalle ve sokaklar şunlar oldu. Bunların bir kısmında karantina sona ererken bir kısmında ise hala devam ediyor.

YÜYLÜK KÖYÜ KARANTİNA ALTINA ALINDI

12.04.2020 tarihinde Dumlupınar’dan vaka ve karantina haberleri gelmeye başladı burada da haberler şu şekilde yayıldı.  Yüylük Köyü Karantina Altına Alındı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kütahya’nın Dumlupınar ilçesine bağlı Yüylük Köyünde pozitif vakalar görülmesi nedeniyle köy karantina altına alındı. Dumlupınar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşımızın sağlığını korumak amacıyla Yüylük Köyünde 14 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

YENİKENT VE GÖLCÜK MAHALLELERİ KARANTİNA ALTINA ALINDI

20.04.2020 tarihinde Gediz’den gelen karantina haberinde Yenikent ve Gölcük Mahalleleri Karantina Altına Alındı. Kütahya’nın Gediz ilçesi Yeni kent beldesine bağlı Yeni kent ve Gölcük mahallerinde şu ana kadar 6 pozitif vaka, 4 klinik bulguları Kovid ile uyumlu vaka ve 300 civarı temaslı vatandaş bulunması nedeniyle Yenikent ve Gölcük mahallelerinde karantina uygulanmasına karar verilmiştir. İlimizde halen 2 köyde karantina uygulaması devam etmektedir.

HİSARCIK KARANTİNA ALTINA ALINDI

03 Mayıs tarihinde Hisarcık’ta Şehitler Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi Çimenlik Caddesi, 120 ve 121 Sokak Karantinaya Alındı. Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Şehitler Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi Çimenlik caddesi 120 ve 121 Sokak ‘ta bazı vatandaşların Kovid-19 testleri pozitif çıktı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Hisarcık İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşların sağlığını korumak amacıyla Hisarcık ilçesi Şehitler Mahallesinin tamamında, Cumhuriyet Mahallesi Çimenlik caddesi, 120 ve 121 sokakta 14 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verilmişti.

GAYBİ EFENDİYE GİRİŞ ÇIKIŞ 14 GÜN YASAK

Son olarak ta ilçelerde covid-19 salgını ile mücadelede bazı köyler de alınan karantina uygulamaları sona ererken bir kötü haberde Kütahya Merkezden geldi. Buna göre Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşların sağlığını korumak amacıyla Perli Mahallesinin tamamı, Gaybi Efendi Mahallesinde bulunan Uğur Sokak, Kanal Sokak, Seyhan Sokak ve Kızılırmak Sokak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 12 Mayıs (bu gece) saat 00.00 itibarıyla 14 gün süreyle karantina altına alındı.

PAYLAŞ