Virüs mü hızlı yayılıyor. Fırsatçılık mı ?

VİRÜS MÜ HIZLI YAYILIYOR. FIRSATÇILIK MI?

Türkiye’de ilk koronovirüs vakasının açıklamasının ardından vatandaşlar alışverişe koştu. Marketlerde uzun kuyruklar oluşurken, bakliyat, şeker, makarna gibi gıda ürünlerinin yer aldığı raflar boş kaldı.

Türkiye’de koronovirüs vakasını duyan vatandaşlar alışveriş yapmak için market kasalarında uzun kuyruklar oluşturdu. Bunu fırsata çeviren bazı esnaflar 23 liralık kolonya fiyatlarını 100 TL ye kadar çıkarttılar.

KOLONYA BULUNMUYOR

Yetkililerin ellerinizi sık sık yıkayın ve kolonya ile dezenfekte edin uyarılarının ardından kolonya üreticileri başta olmak üzere kolonya satan esnaflar stok ve fiyatını 3 ve hatta 4 katına kadar yüksek fiyatla satmaya başladılar. İnternet üzerinden satış yapan sitelerde dahi kolonya fiyatları değerlenirken haksız kazanç elde eden ve fırsatçılık yapan esnaflara tepkiler sosyal medyadan geldi.

VİRÜS MÜ HIZLI YAYILIYOR. FIRSATÇILIK MI?

Sosyal medya hesapları üzerinden kötü niyetli esnaflara tepki gösteren vatandaşlar marketlerde makarna ve kolonya fiyatlarını gördüklerinde gözlerine inanamıyorlar. Vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden Virüs mı Hızlı yayılıyor yoksa fırsatçılık mı? diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

FIRSATÇILAR TESPİT EDİLDİĞİNDE CEZALANDIRILIYOR

Kütahya Valiliğinden yapılan açıklama ile vatandaşların fırsatçılık yapan esnafları şikâyet etmeleri üzerine Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığının basın açıklamasını yayınlayarak VİMER 189 ihbar hattı kurulduğunu duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Koronovirüs nedeniyle bazı gıda maddeleri, hijyen ürünleri ve tıbbi malzeme gibi ürünlerde yapılan haksız fiyat artışı ve stokçuluk iddialarına ilişkin şikayetleri almak üzere, bakanlığımız VİMER- 189 ihbar hattına uzman bir ekip görevlendirilmiştir. Vatandaşlarımız konu ile ilgili şikayetlerini söz konusu hattımıza iletebilirler. Haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmak suretiyle vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan fırsatçılar ile ilgili süreç, yasal işlem başlatılmak üzere bakanlığımızca yakından takip edilmektedir” denildi.

PAYLAŞ