Vatandaşa Antikor testi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadelede alınacak önlemlere ışık tutması için 81 ilde 153 bin eve antikor testi yapacak. Test sonuçları, halkın ne kadarının virüse karşı bağışıklı olduğu sonucuna ulaşacak ve bu doğrultuda kararlar alınacak.

15 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlayacak olan antikor testi vatandaşları meraklandırdı. Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ildeki 153 bin kişiye antikor testi yapılacak. Sağlık ekipleri gittikleri haneden bir kişiyi örnek seçecek. Kişiye PSR testi yapılarak kan örneği alıp antikor bakılacak. 

81 İLDE 153 BİN EVE ANTİKOR TESTİ YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekipler ülke genelinde vatandaşların evlerini ziyaret ederek antikor testi yapacak. Antikor testi sayesinde kişinin koronavirüs geçirip geçirmediği, bağışıklık kazanıp kazanılmadığı tespit edilecek. Pazartesi günü başlayacak uygulama kapsamında sağlık ekipleri 81 ilde 153 bin eve giderek antikor testi yapacak.

BİR KİŞİYİ ÖRNEK SEÇECEK

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, “Sağlık personelimiz 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek haneden bir kişiyi örnek seçecek. Kişiye PSR testi yapacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek. ” dedi.
Kütahya’da da İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan filyasyon ekipleri belirlenecek adreslere giderek vatandaşlara antikor testi yapacaklar.

(TÜİK) TARAFINDAN RASTGELE SEÇİLECEK

81 ilde 153 bin eve girerek hane halkından bir kişi örnek alınarak yapılacak olan antikor testinin pazartesi günü başlayacağını bildiren Bilim Kurulu Üyesi seçilecek olan haneyi ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele seçileceğini söyledi

KÜTAHYA’DA ANTİKOR TESTİ YAPILACAK

81 ilde yapılacak olan antikor testi ile alakalı olarak gelen bilgiler ışığında pazartesi günü başlayacak. Kütahya’da yapılacak olan antikor testi ve sonuçları ise daha sonra ki günlerde netlik kazanacak bu sayede vatandaşların bağışıklık düzeyleri ölçülmüş olacak. Kütahya’da da İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan filyasyon ekipleri belirlenecek adreslere giderek vatandaşlara antikor testi yapacaklar

KAN ÖRNEĞİ ALINACAK

Yapılacak olan antikor testinde ise Kişiye birkaç tane soru sorulup, ardından PSR testi adı verilen burundan kültür alıp, hasta olup olmadığı testi yapılacak. Vatandaşlardan kan örneği alınıp antikor bakılacak. Vatandaşlardan alınan antikor da kişinin hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek.

ANTİKOR TESTİ NEDİR?

İnsanlar, hastalığa yol açan virüsler gibi yabancı bir patojene maruz kaldıklarında, vücutta kan ve dokularda yaşayan antikorlar üremeye başlar. Bu proteinler, virüse yapışarak, kendisini kopyalamasını ve enfeksiyonun vücutta daha fazla yayılmasını engeller. Böylece virüsü yok eder. Antikor ya da seroloji testi, vücudun bu antikorları üretip üretmediğine bakıyor. Bu antikorların tespit edilmesi, kişinin çok büyük ihtimalle koronavirüs geçirdiğini gösteriyor.

PAYLAŞ