Vali Çelik, “Meltem’le Zirvedekiler” Programında Kütahya’yı Tanıttı

Kütahya Valisi Ali Çelik, yapımcılığını ve sunuculuğunu Meltem Dikici’nin üstlendiği, Kanal 7 Avrupa’da ekranlara gelen “Meltem’le Zirvedekiler” programına konuk oldu. 

Meltem Dikici’nin sorularını yanıtlayan Vali Ali Çelik, Kütahya’nın tarihi, kültürel değerleri ile planlanan ve sürdürülen projeleri anlattı.

“KURULUŞUN VE KURTULUŞUN ŞEHRİ”

“Kütahya; Osmanlı Devleti’nin kuruluş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurtuluş şehri” diyen Vali Çelik; Hititler’den Frigler’e, Lidyalılar’dan Persler’e, Roma döneminden Selçuklu Devleti’ne, Germiyan Beyliği’nden Osmanlı Devleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine dek dünyanın en önemli medeniyetlerine, devletlerine ev sahipliği yapmış olan Kütahya’nın tarihte yerini almış önemli illerden biri olduğunu söyledi.

“ŞİFA ŞEHRİ KÜTAHYA”

Kütahya’nın Frigler’den günümüze dek “şifa şehri” olarak anıldığından söz eden Vali Çelik, “Yeraltı sıcak suları, doğal bitki örtüsü, çeşitli maden ve mineralleriyle bölgedeki insan ruhuna iyi gelen bir karakteristik özelliği ve bedene şifa veren yönünün olması nedeniyle Frigler bu bölgeye “şifa” diyor. Yeraltında çok ciddi jeotermal kaynaklarımız var. Yoncalı’dan Ilıca’ya, Simav’dan Gediz’e, Tavşanlı’dan Emet’e kadar birçok kaplıca merkezimiz var” dedi.

“SANAT ŞEHRİ VE MEDENİYET NOKTASI”

Kütahya’nın ürettiği el emeği göz nuru değerler ve yetiştirdiği önemli isimlerle sanat ve sanatçı şehri olduğunu kaydeden Vali Çelik, “Kütahya denilince akla; kuruluş, kurtuluş, şifa ve en nihayetinde de çini geliyor. Bize düşen; Kütahya çinisinin hem Türkiye hem de uluslararası bir marka olmasına katkı sunmak. Jeotermal alanları hem de diğer doğal güzellikleriyle bilinirliğini artırmak için çaba göstermek. Kütahya bu anlamda ruhu dinlendiren bir sanat şehri ve medeniyet noktası. Ulu Cami’den Çinili Cami’ye kadar birçok alanda medeniyetin izlerini her noktada görebiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Vali Çelik konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“2023, 2053 VE 2071 HEDEFLERİNDE KÜTAHYA’YA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri çerçevesinde Kütahya’ya düşen çok sorumluluk var. Bu anlamda duble yollardan eğitim altyapısının güçlendirilmesine, kurumların bina ihtiyaçlarından sosyal organizasyonlara kadar birçok alanda emek harcanmış ve belli bir noktaya getirilmiş. Bize düşen devam eden yatırımların hızlı bir şekilde tamamlanması için çaba göstermek.

“UNESCO’DAKİ 4 İLDEN BİRİ KÜTAHYA”

UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehir” unvanına layık görülerek dünyadaki 180 şehirden biri olan Kütahya’mız, “Zanaat ve Halk Sanatları” dalında Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilen Türkiye’deki ilk şehir. UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’ne layık görülen 3 sanatçımız var. Kütahya bir sanat şehri. Onların bu değerlerini modern çağın üretim teknikleriyle ama asla içindeki ruhu kaybetmeden tüm dünyaya tanıtmak önceliğimiz. Bunun için çaba sarf edeceğiz.
“SANAYİ ŞEHRİ OLMA YOLUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Seramik üretim alanı Kütahya’da çok ciddi bir sanayi unsuru olarak öne çıkıyor. Bu tek başına Kütahya için yeterli değil. Bu yüzden değişik sektörlerin Kütahya için alternatif olarak geliştirilmesi gerekiyor. Bulunduğumuz bölge coğrafi konum nedeniyle pazar alanı olabilecek İstanbul’a, Ankara’ya, Bursa’ya, İzmir’e hemen hemen aynı mesafedeyiz. Buradaki üretim altyapısının bir parçası haline gelebilir. Otomotiv sektöründeki yedek parça ve alt sektörlerin Kütahya’mızda yer bulması bizim için değerli. OSB’lerimizin doluluk oranları yüzde 90’lar seviyesinde. Altıntaş Zafer OSB’mizde altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Altıntaş Zafer OSB’de yer almak isteyen firma sayısı çok fazla bu da bizi sevindiriyor. Kütahya’nın seramiğe dayalı sektörü çok güçlü bunun lokomotif olarak geliştirilmesi gerekiyor ama muhakkak yan dallar, yan sektörler, ileri teknoloji üreten sanayi altyapısıyla desteklenmesi gerekiyor. Kütahya Ticaret ve Sanayi Odamız önderliğinde bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

PAYLAŞ