ULU CAMİİ 45 GÜN İBADETE KAPATILDI

Tarihi Ulu Camii Restorasyona Alındı. Kütahya’nın simgelerinden tarihi Ulu Camii 45 gün süre ile restorasyona alındı. 45 gün sürecek restorasyon ve tadilat sonrası cami tekrar ibadete açılacak.

Kütahya’nın simgelerinden olan Ulu Camii 1401 yılında tamamlanarak ibadete açılarak Kütahyalıların hizmetine sunuldu. O tarihten bugüne kadar ayakta duran yapı son haliyle restorasyon çalışmalarına başlanarak 45 günlük bir çalışmanın ardından tekrar ibadete açılacak.

KUBBE KURŞUNU DEĞİŞECEK

Ulu Cami’nin 45 günlük restorasyon çalışması ile ilgili Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptığı açıklamada şunları söyledi ” Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzden alınan biliye göre, bu tadilat ile caminin kubbe kurşunu değişecek, taban döşemesi tamamen değişecek, cami dışında temellerde rutubet ve çökmeler vardı, düzeltilecek, pencerelerin önemli bir kısmi değişecek, yeni halısı ile birlikte camimiz bambaşka bir görünüme kavuşacak.” dedi.

UZUN ZAMANDAN BERİ BU RESTORASYON GÜNDEMDEYDİ

Müftü Demirtaş   açıklamasında ” Kütahya Türk-İslam mimarisinin abide ve müstesna eserlerini barındırıyor. Devletimiz, ilimizde birçok tarihi eserin başta camiler olmak üzere restorasyon ve tadilatını yapıyor. Dönenler Camii ile Karagöz pasa Camilerini bir ay önce hizmete açtık. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, devletimizin imkanları dahilinde gerekli hassasiyeti göstererek, birçok kadim eseri tadilata alıyor. Ulu Camii ile ilgili uzun zamandan beri bu restorasyon gündemde idi. Basınımızın da konuyu gündem yapması ile birlikte süreç hızlandı. Devletimiz başta olmak üzere, tarihi eserlerimize duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ULUCAMİİ TARİHİ

Yıldırım Beyazıt Camii adıyla da bilinir. Yıldırım Bayezid zamanında (1381-1384) yapılmaya başlanmış, 1401 de tamamlanmış, Kütahya’ nın en büyük ve en güzel camisidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında Mimar Sinan tarafından tamir edilmiş olan dikdörtgen planlı avlusuz cami, 1893 yılında II. Abdülhamid Han zamanında büyük onarım görmüş ve kubbeli olarak son şeklini almıştır. Bu Büyük Cami 45X25 m2 lik bir alanı kaplamaktadır. Kuzeydoğu köşesinde bir minaresi olan caminin üç yönde kapısı vardır. Ana giriş kapısı karşısında saka hane bulunmaktadır. Cami içindeki büyük sütunlar Aızanoı Antik Kentinden getirilmiştir. İç kısmında küçük bir şadırvan vardır.Şadırvanın üstüne dört sütunlu müezzin mahfili yapılmıştır. Caminin ana mekânı, altı sütunun desteklediği yan yana iki kubbe ve yanlarda yarım kubbelerle örtülüdür. Kaynak: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

PAYLAŞ