TOPLUM TEDBİR ALMAZSA DEVLET ALIR

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan yeni tedbir kararlarını değerlendirerek, “Eğer toplum tedbir almaz ise o zaman devlet bu ve daha ileri kısıtlamalar ile tedbir alır” dedi

KISITLAMALAR YENİDEN GELİYOR

Sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulunan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, konuk evinin Pandemi hastanesine dönüştürüldüğünü belirterek, “Nereye kadar! Yaklaşık 4 aydır Kütahya’da Pandemi Konuk Evi olarak hizmet veren KSBÜ Fizik Tedavi Hastanesi duyulan ihtiyaç üzerine şimdi Pandemi Hastanesine dönüştürüldü. Her hafta diğer hastalara hizmet veren bir servis, yoğun bakım pandemi hastalarına devir oluyor” dedi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yeni genelgeyi de hatırlatan Kavuncu, “Beklenen gelişmeler, kısıtlamalar yeniden geliyor. Eğer toplum tedbir almaz ise o zaman devlet bu ve daha ileri kısıtlamalar ile tedbir alır. Bunların neleri kapsadığını ise biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

KARANTİNA KONAKLAMA BİNASI OLDU

Bu bağlamda, fiziki imkanların yeterli olduğu ve yataklı sağlık hizmetlerinin en uygun şekilde verildiği FTR Ek Hizmet Binasında pandemi sürecinde önemli sağlık hizmetleri yürütülmüştür. Yaklaşık 4 aydır İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına göre ‘Karantina Konaklama Binası’ olarak bu hizmette rol aldı.

HASTALAR HASTANEMİZE YATIRILMAYA BAŞLANDI

Bu süreçte fizik tedavi ve rehabilitasyon hastalarımızı Yoncalı Hastanesine yönlendiriyoruz. İlimizde artan hasta tedavi ihtiyacını karşılayabilmek için 1 Eylül tarihinden itibaren bu hastanemiz konaklama hizmetinden çıkıp, aktif olarak pandemi servisine dönüştürüldü. Enfeksiyon kontrol komitesinin fiziki şartlarını onayladığı tek ve çift kişilik odalarımızın büyüklüğü 26 metrekaredir; oda içerisinde banyo, tuvalet, buzdolabı ve televizyon yer alıyor. Pandemi servisi olarak 143 oda ayrıldı; maksimum 192 hasta alabiliyor. Son düzenleme ile Sağlık Bakanlığımızın belirlediği rehberler çerçevesinde Kovid- 19 enfeksiyonu tanısı almış ve hastanede yatış gerektiren hastalar hastanemize yatırılmaya başlandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Başta Enfeksiyon Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve KBB olmak üzere diğer dahili ve cerrahi bölümlerden doktorlarımız görev yapıyorlar. Hastalarımız için fedakarca görev yapan doktorundan hemşiresine, yardımcı sağlık personelimizden temizlik personeline kadar tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Ümit ve temenni ediyoruz ki önümüzdeki süreçte bu salgın kontrol altına alınsın ve hastanemiz tekrar FTR Hastanesi olarak hizmet vermeye devam etsin.” dediler.

PAYLAŞ