TESİSLER YEREL YÖNETİMLERE VERİLSİN

Şehrimize ayrı bir hava katması amacıyla yapılan ve günümüzde ihtiyaca cevap veremeyen hipodrom ile ilgili vatandaşlar tepkili. Atlı Spor Tesislerinin olduğu yerin hazine arazisi olması, kullanımının Kütahya Belediye Başkanlığında olması nedeniyle şehrimize tam anlamı ile hizmet veremeyen hipodromun tek kurum tarafından değerlendirilmesi isteniyor.

Birçok yerde örneği olduğu gibi hipodrom ve atlı spor tesislerinin tamamının yerel yönetimlere verilmesinin daha uygun olacağının belirten vatandaşlar, Kütahya Belediyesinin de buraya sosyal alanlar ve donatıları ekleyerek çok daha güzel bir tesisin Kütahya’ya kazandırılmasını istiyorlar. 

Atlı Spor Tesislerindeki son durum ve yaşanan sıkıntılar ile ilgili olarak şehrimizdeki Rahvan Atı yetiştiriciliğinde en önemli isimlerden olan Birol Babanoğlu ile görüştük. Tesislerin ilk yapıldığı yıllarda ihtiyaca cevap vermesi bakımından altın çağlarını yaşadıklarını belirtti. Kütahya Rahvan ve Cirit İhtisas Kulübü Başkanı Birol Babanoğlu; “ Tesislerin yapıldığı ilk yıllarda Rahvan Atçılığı ve At sporuna meraklı insanların akınına uğradık. İlerleyen zamanlarda ek tesis ihtiyaçlarının karşılanmaması ile şuan da Atlı Spor Merkezi beklentilere cevap veremez hale geldi” dedi.

İLK YILLAR ALTIN ÇAĞIMIZ İDİ

Kütahya Rahvan ve Cirit İhtisas Kulübü Başkanı Birol Babanoğlu; “ 2009 yılında Kütahya Belediyesi tarafından yapılan ve kapılarını hemşerilerimize açan Atlı Spor Tesislerinde 2009-2014 yıllarını altın çağımız olarak adlandırabiliriz. Ulu Cami civarında toplanan Rahvan Atı sevdalısı kardeşlerimizi tek bir çatı altında topladık. Türkiye’de Rahvan Atı Yetiştiriciliği ve Atların bakımının tek bir merkezde toplanması adına bu tesis bir ilk oldu. Bizden sonra ülke genelinde 17 Rahvan At yetiştirme ve bakım merkezi daha yapıldı. Bu tesisler de Kütahya’daki tesisler referans alınarak yapıldı. Kütahya’da böyle bir tesis olması ile atçılık sporuna meraklı insan sayısı arttı ve hemşerilerimiz buraya daha fazla gelerek stres atmaya başladılar. Rahvan Atlarının daha iyi şartlarda bakımları atlara yapılan idmanların şehir merkezinden uzakta sakin bir ortamda yapılması ile girdiğimiz yarışlarda daha başarılar alır olduk. Türkiye genelinde yarışlara çağrılan bir kulüp olurken Kütahya’mızın adını da her yerde gururla taşıma ve duyurma imkanı sağladık. Fakat talebin her geçen gün artması tesislerin bu taleplere cevap veremez hale getirdi” dedi.

ACİL OLARAK EK TESİSLER GEREKİYOR

“ Atçılık sporu dünya genelinde şuan en fazla tercih edilen sporlar arasında yer alıyor. Ülkemizde ve dünyada yerel yönetimler tarafından her geçen gün insanları atlı sporlara teşvik etmek için tesisler açılıyor. Bizim 2009 yılında faaliyete geçirdiğimiz bu tesisler şu anda birçok şehirde yeni yeni hizmete giriyor. Örnek olarak komşu vilayetimiz Eskişehir’de buna benzer bir tesis var ve Eskişehirli kardeşlerimiz hafta içi ya da hafta sonunda buraya gelerek stres atıyorlar hem de oradaki restoran ve kafeteryalarda vakit geçirerek bu havayı solumak istiyorlar. Kısacası Atlı Spor merkezleri sadece insanların atları sevmek ya da ata binmek için geldikleri bir yer olmaktan çıkıyor. Bu tarz işletmelerin dahil olması ile hem ilgi artıyor hem de vatandaşlarımıza yeni bir istihdam kapısı daha açılmış oluyor. Biz buradaki tesislere bu şekilde ilaveler yapılmasını istiyoruz”

PROJE TAMAMLANMADI

Kütahya Rahvan ve Cirit İhtisas Kulübü Başkanı Birol Babanoğlu; “2009 yılında açılan tesislerimizin ilk etapta ahır ve hipodrom kısımları bitirilerek bir önce açılmasını istedik. Rahvan At yetiştiriciliği ile ilgilenen kardeşlerimizin şehrin içinde kalmamaları ve atlarını trafik içerisinde gezdirmesinin hoş olmayacağı yönünde bir görüş bildirdik. Ahır ve hipodromun tamamlanmasının ardından diğer bölümler olan restoran ve kafeterya tarzı yerlerinde yapımına devam edilecek idi. Fakat sebebini bilmediğimiz bir nedenden dolayı proje tamamlanmadı. Arazinin bir devlet kurumuna ait olması ve tesislerinde belediye tarafından yapılacak olması bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğini biliyoruz. Biz bir an önce burada yapılacak olan tesisler için bir anlaşma sağlanmasını istiyoruz. Türkiye’de bir ilk olan bu tesislerin bu şekilde kalması ve adeta kaderine terk edilmesini içimiz almıyor. Kafeterya ve benzeri alanların eklenmesi ile buraya daha fazla vatandaşımız gelecek ve ailelerimizin gönül rahatlığı ile gelebileceği bir mekan halini alması tek arzumuz. Şuan da burada elektrik sıkıntısı çekiyoruz ve sularda yok. Dışarıdan taşıdığımız sular ile hayvanlarımızı suluyor ve temizliklerini yapıyoruz. Buraya yapılacak olan ek tesisler ile Rahvan Atçılığı konusunda eski parlak günlere tekrar dönebilir ve Kütahya’mıza yakışır bir Atlı Spor Tesisi kazandırabiliriz” dedi.   

BAYANLARIN İLGİSİ DAHA FAZLA

“ Yapılan bu tesis de Kütahya’da gidecek bir yer bulamayan ve kendilerine sosyal aktive arayan bayan kardeşlerimizin çok yoğun bir ilgisi vardı. Dumlupınar Üniversitesinde Atçılık kulübü kuruldu ve buraya üye olan arkadaşlarımız ile çok ciddi ilerlemeler kaydettik. Bayan kardeşlerimiz içerisinde buraya ilk önce merak ederek gelen ve sonrasına at sahibi olarak bizlere katılan birçok hemşerimiz oldu. Kütahya’dan ayrılmadan kendilerine sosyal bir uğraş arayan bir çok arkadaşımıza bu anlamda yol gösterici olduk. Küçümsenmeyecek sayıda bayan katılımcılar oldu. İlginin artması beraberinde tesislerdeki kafe restoran ve sosyal alan eksikliğini de getirdi. Zamanında yapmış olduğumuz uyarılar dikkate alınsa idi Kütahya Atlı Spor Tesisleri bölgede bir numara olacak ve tüm Kütahya atlı sporlara ve hayvan sevgisine doyacaktı.”   

PAYLAŞ