BAKANLIKTAN 240 BİN TL DESTEK

Kütahya Üretken Eller Kadın Kooperatifi hazırladığı proje ile Ticaret Bakanlığı’ndan 240 Bin TL destek sağladı.

Ticaret Bakanlığı tarafından Koop-Des programı çerçevesinde kalkınmada öncelikli illere hibe desteği verdi.

Kütahya Üretken Eller Kadın Kooperatifi hazırladığı Eleman ve Makine desteği projesi ile %75’i hibe olmak üzere 240 Bin TL destek elde etti.

Kütahya Üretken Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Aylin Girgin Oğuz; “Bilindiği üzere, ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde ülke kooperatifçiliğinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kooperatiflerin desteklenmesi programını (KOOP-DES) hayata geçirilmişti. Bu doğrultuda; KOOP-DES çerçevesinde ilk uygulama olarak ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflerin; Makine ve Ekipman ile ilgili mal alımlarına, ortaklarının en az % 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yaşlı ve engelli bakım merkezleri ile çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaş eşya niteliğindeki yatırım malı alımlarına, ürettikleri ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasına ilişkin sergi ve fuar katılımlarına yönelik hizmet alımlarına, projelerine ilişkin nitelikli personel istihdamlarına, destek verilmekte. Proje tutarlarının üst sınırları içerisinde, kalkınmada öncelikli yörelerde % 75’i, diğer bölgelerde % 50’si ve kalkınmada öncelikli yöre şartı aranmaksızın ortaklarının en az % 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerde ise % 75’i Ticaret Bakanlığı tarafından hibe olarak karşılanmakta. 15 Temmuz 2020 itibariyle kabul edilmeye başlanmış olup, ikinci etapta yapılan değerlendirmeler sonucunda 20 ilimizden 40 kadın kooperatifimiz hibe desteği almaya hak kazandı” dedi.

İKİ PROJEYE 240 BİN TL DESTEK

Ticaret Bakanlığı’na sunulan proje ile 240 Bin TL destek alacaklarını dile getiren Üretken Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Aylin Girgin Oğuz; “Hem makine hem eleman desteği iki ayrı proje olarak onaylandı. Hazırlanan iki proje sayesinde 150 binin yüzde 75 i hibe, personel projesinin tamamı hibe olmak üzere toplamda 240 bin TL destek elde etmiş olduk” dedi.

VALİ ÇELİK’E TEŞEKKÜR

Hazırlanan projelerin Ticaret Bakanlığına sunulması ile alınan destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kütahya Üretken Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Aylin Girgin Oğuz, projenin hazırlanması sonrasında verilen bürokratik destek için Kütahya Valisi Ali Çelik’e teşekkür etti.

PAYLAŞ