Tehditlere boyun eğecek bir adam değilim!

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Kütahya’da ki basın mensupları ile kahvaltıda buluştu. Işık gazetecilerin sorularını yanıtladığı toplantıda önemli açıklamalar yaptı.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık gazetecilerin sorularını yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulundu. Kütahya’daki tamamlanan projeler ve devam eden projelerini anlattığı toplantıda gazeteciler sevgi yolu, ticaret yolları, vazo kule gibi vatandaşların merak ettiği soruları cevapladı. Işık “Belediye başkanlığım dönemim boyunca bu şehrin önünü tıkamaya yeltenen kim olursa olsun. Her türlü mücadeleyi hukuki ve demokratik zeminde yaparım. Tek başıma da kalsam buna devam edeceğim. Şehrin önünü tıkayanlara da günü geldiğinde sizler aracılığı ile kamuoyuyla paylaşacağım dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık bir gazetecinin tehdit var mı? Sorusunun üzerine herhangi bir tehdit yok! “Tehditlere boyun eğecek bir adam değilim. Olmadığını söylemek için söylüyorum. Ömrüm tehditlerle geçmiştir. Ama elimdeki yetkiyi şehrimin geleceğini tıkama adına kullanmaya tevessül eden birisi olursa da cevabını en ağır bir şekilde şahsımdan alır dedi.

A VE B PLANIMIZ HAZIR

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık TFF’ nin kararını tahkim kuruluna taşımasının ardından A ve B planlarının hazır olduğunu söyledi. Işık açıklamasında “ A planımızda B planımızda var. A planımız 3. Lig’de şampiyonluk, B planımız Lig’de şampiyonluk eğer olumsuz bir karar çıkarsa Bölgesel Amatör Ligde kaldığımız yerden itibaren şampiyonluk iddiamız devam edecek” dedi. Tüm hazırlıklarımızı ona göre yaptık.

TAVŞANLI YOLU TİCARET ALANI OLUYOR

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık 15 ay içerisinde tamamlanan projelerini anlatarak şu ifadelere yer verdi. 500 Kw’lik Evliya Çelebi Güneş enerjisi santralimizi geçen yıl Nisan ayında başlattık. 2 ay önce işletmeye aldık şu anda 500KW’lik bu güneş enerji santralinden üretilen elektriği belediyemizin elektrik giderlerine karşılık mahsuplaşmak üzere işletmeye aldık. Şehrimizin fakirliğini ortadan kaldırmak üzere önemsediğimiz projelerimizden birisi şehrin iki çevre yolunu ticaret alanına dönüştürmekti. Bunlardan birisi Tavşanlı çevre yolu 1. Etabını merkezden Dumlupınar Üniversitesinin karşısına kadar olan bölgeyi sağlı sollu olmak üzere 150 ile 200 metre arası değişen mesafede ticaret ve artı konut düzenlemesi ile imar değişikliğimizi yaptık. Bundan sonra Kütahya’ya Tavşanlı yolu istikametinde gelen veya oraya giden dış yolcular sağda ve solda yeni ticari tesisleri görebilecekler oradan Kütahya’nın ürünlerini satın alıp, vakitlerini geçirip, ihtiyaçlarını giderip yollarına öyle devam edecekler. 

33 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN SORUNA NEŞTER VURDUK

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “33 yıldır çözülemeyen soruna neşter vurduk ve geride bıraktık. İlk kez 1987 yılında onaylanarak yürürlüğe giren Kütahya koruma amaçlı imar planı daraltılarak revize edilip Kütahya kültür varlıklarını koruma bölge kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Artık şehrin merkezinde eskiden sit alanına girdiği için evinin çatısını dahi onaramayan vatandaşlarımızın sorunları ortadan kalktı.

ESKİ KÜLTÜR SARAYI YIKILIYOR

Eski Kültür Sarayının yıkım ihalesi tamamlandı ve şu anda yıkım çalışmaları başladı. Yıkılan eski kültür sarayının olduğu yere Türkiye’nin modern konsepte ilk uygulamalarından birisi olacak Kütüphane bileşeni ile yine Dünya standartlarına uygun halde tasarlattığımız ve projesini çizdirdiğimiz sahne ve salon bileşenlerini oluşturduğumuz tiyatro ve konferans salonları bileşenimiz yakında ihale uygulamasına çıkacak. 2020 yılı itibari ile de inşaatına başlayacağız dedi.

ZAFER MEYDANI PROJESİNDE OTOPARK İPTAL EDİLDİ

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “zafer Meydanı projesinin Avan ve mimari projelerini çizdirmiştik. Son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da ziyareti ile birlikte gelişen yeni durum üzerine Kent Meydanı’nı Kütahya Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İller Bankası aracılığı ile 3’ümüz birlikte yapacağız. Sadece Kent Meydanı değil o kent meydanına bakan tüm cephelerin iyileştirilmesini de projeye dahil ettik. 2 hafta önce İller Bankasının proje ekibi geldi. Yerinde tespitlerini yaptılar. Şu anda projeler yeniden çiziliyor. Dolayısıyla şehrimize kent meydanı ve Kent’e bakan tüm binaların cephelerinin iyileştirildiği bir projeyi de inşallah yakında iller bankası aracılığı ile uygulamaya koyacağız. Burada sayın bakan 3 Milyon TL hibe desteği ihtiyaç duyulması halinde de 7 Milyon TL’lik kredi desteği olacak şekilde sözünü verdi. Kent meydanın bulunduğu alan İl Özel İdaresinin orada Kütahya Belediyesinin bir metrekare yeri yok. Fakat biz altına otopark projesi ile bunu zenginleştirmek istiyorduk. O zaman Kütahya Belediye’sinin yüzde 20’ye kadar bir hissesi oluyordu. Fakat otopark projesinden vazgeçtik son durumda bakan Bey’inde yaptığı ziyarette tüm toplantıya katılanların ortak fikri ile oradan doğacak otopark açığımızı Kültür Merkezi altına yapmayı düşündüğümüz bir kat otoparkı 2 kata çıkararak yine cumartesi pazarında kapalı pazaryeri projemizin de altına otopark ilavesi ile bu açığı kapatmayı düşünüyoruz” dedi.

KÜTAHYA TARİHİNDE İLK KEZ

Kütahya tarihinde ilk kez Belediye Başkanı’na seçildiği partiden tek başına çoğunluk vermediği bir dönemi yaşıyor. Dolayısıyla belediye meclisi bir koalisyon mantığı ile doğru çalışmak ve dağarcığında ne varsa Kütahya için ortaya dökmek zorundadır. Yoksa, Belediye Başkanının projelerini engelleme veya bir başkasını bu anlamda sıkıntıya sokma gibi bir anlayışa asla belediye meclisimizde olmadığını olmayacağını beyan etmek isterim.

KANAL KÜTAHYA PROJESİ BAŞLIYOR

Kanal Kütahya projemizin önemli bürokratik sürecini geride bıraktık. Yaklaşık 18 km şehrimizi boydan boya ikiye bölen Devlet Su İşleri sulama kanalının 1. Etabını regülatör ’ün o bölgeden başlayarak Ak Şemseddin İmam Hatip Lisesine kadar kalan kısmını yaklaşık 3,5 km’lik olmak üzere projelendirdik. Kamu yararı kararını aldık. Sayın bakanımızın ziyaretinden sonra imzayı bekleyen yaklaşık 7 aylık sürenin sonunda imzasını aldık. Artık projeyi başlatarak fiilen uygulama projelerini yapabilir konumuna geldik. Bu yıl 1. Etabına başlayacağız. Yaklaşık 63 dekarlık bir gölet projemiz var.

BUNU DUYUNCA ŞOK OLDUK

Vazo kule projemizde daha önceden ilan edilen millet bahçesi olarak belirlenen alan içerisi içinde düşünmüştük. Yani şu anki stadyumun devlet su işlerinin diğer kurumların olduğu bölgede maalesef bu proje ilgili kurumların zamanında görüşleri alınmadığı gerekçesi ile yargı tarafından iptal edildi. Biz bunun yerinin değiştirilmesi kararını aldık. Ve yeni Millet Bahçesi projemizi devreye soktuk. Şu anda eski Jandarma taburunun olduğu bölgedeki Millet Bahçesi projemiz buradan yola çıkarak son ana geldi sayın bakanımızın ziyaretinde daha önce 78 dekarlık olan alan 105 dekara çıkarıldı. Şu anda 105 dekarlık alan iller bankası ve TOKİ tarafından yapılacak. Bundan dolayı vazo kulenin yerini değiştirmek zorunda kaldık. Şehrin merkezine yakın iki çevreyolunun da kesiştiği bir bölgede yeni arayışlarımız devam etti. Bununla ilgili ikinci alternatif olarak şuan da Sera AVM’nin olduğu bölgeyi planlamaya başladık. İlgili görüşmeler yaptık. Ama üzülerek ifade edeyim ki, tüm görüşmelere rağmen olumlu görüşmelere rağmen belediyemize ait parsele başka bir özel mülkiyetten yol geçişi nedeniyle yaptığımız protokolde anlaşmazlık çıkınca işi karşı taraf yargıya intikal ettirdi bunu duyunca şok olduk.

TEK BAŞIMA DA KALSAM BUNA DEVAM EDECEĞİM

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Vazo kule projesinde kimse ile uğraşmadan şehrimin de önünü tıkatmadan belediyemizin sorumluluğunda ki bir alan üzerinde bu projenin yapılmasına daha doğru olduğu kararına vardık. Yeni yer olarak da şimdiki fuar alanına giden bölgede yeni vazo kule projemizin oradaki Çiniciler Çarşısı ve ilerde uhdemize geçecek olan cezaevi parselinin de tüm büyüklük olarak birlikte değerlendirileceği daha büyük bir proje kapsamında vazo kule projemizi çizdiriyoruz. Belediye başkanlığım dönemim boyunca bu şehrin önünü tıkamaya yeltenen kim olursa olsun. Her türlü mücadeleyi hukuki ve demokratik zeminde yaparım tek başıma da kalsam buna devam edeceğim. Şehrin önünü tıkayanlara da günü geldiğinde sizler aracılığı ile kamuoyuyla paylaşacağım” dedi.

ATATÜRK BULVARINA BALIK SIRTI OTOPARK

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Atatürk Bulvarı üzerinde balık sırtı otopark uygulamasına başladık. Bundan sonra da uygun olan caddelerimizi de aynı yöntemi devam ettireceğiz. 1 TL saat başı ücret olmak üzere Kütahya’mızı yavaş yavaş otopark kullanma alışkanlığına dönüştüreceğiz. Bu sorunları çözmeden şehri kent yapamayız. Şehirli olamayız. Bu gerçeği hepimiz kabulleneceğiz” dedi.

ÖMRÜM TEHDİTLERLE GEÇTİ

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık bir gazetecinin tehdit var mı? Sorusunun üzerine “Tehditlere boyun eğecek bir adam değilim. Olmadığını söylemek için söylüyorum. Ömrüm tehditlerle geçmiştir. Ama elimdeki yetkiyi şehrimin geleceğini tıkama adına kullanmaya tevessül eden birisi olursa da cevabını en ağır bir şekilde şahsımdan alır dedi.

PAYLAŞ