TEDBİRLİ KUTLAMA

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle mesaj yayınlayan Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bu yıl “Cami ve İlim” temasıyla kutlanacak olan haftanın pandemi tedbirleri kapsamında olacağını bildirdi.

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle mesaj yayımladı.

“Diyanet İşleri Başkanlığınca, toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak ve belirlenen bir konuyu gündeme taşımak amacıyla 1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”olarak kutlanmaktadır” ifadelerinin yer aldığı mesajda Müftü Demirtaş şunlara dikkat çekti:

“Bu vasile ile 2020 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasında “Cami ve İlim” konusu ele alınıp hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde, söz konusu tema bütün yönleriyle işlenecektir. 

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile bir açıklama yapan Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş, insanlar için inşa edilen ilk mabedin Kabe olduğunu, Allah  (c.c.) ‘nun ilk mescidi evim ifadesi ile yücelttiğini  bundan dolayı da Kabe’ye Beytullah denildiğini belirterek “Yeryüzündeki bütün camiler Beytullah’ın şubeleridir. Kabe’nin birer şubesi olan cami; Müslümanların topluca ibadet ve dua ettikleri, yeryüzünün en hayırlı ve Allah’a en sevimli mekânlarıdır. İslam’da bütün yeryüzü mescit kabul edilmekle birlikte, namazların camilerde kılınması, gerek sevap ve gerekse de fert ve toplum açısından büyük bir öneme sahiptir.”

“Tarih boyunca camilerin birçok fonksiyona sahip olduğunu dile getiren İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş “İslam medeniyetinde camiler ve mescitler, Hz. Peygamber (s.a.s.) zamanından günümüze kadar hayatın ve toplumsal yaşamın merkezi olmuştur. Camiler ve mescitler; minberi ile devleti, kürsüsü ile ilmi, mihrabı ile ilahi huzur ve ibadeti, müştemilatı ile halka hizmeti temsil eder” şeklindeki açıklamasında Haftanın pandemi tedbirleri kapsamında kutlanacağını dile getiren Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

“Camilerimiz, barış, kardeşlik, sevgi ve saygı mekânlarıdır. Bu sebepten dolayı dinimiz cami yapmayı, yapımında yardımcı olmayı teşvik etmiş bu konuda gayret gösterenlere büyük mükâfatlar vaat etmiştir. Yüce Allah (cc) konu ile ilgili olarak şöyle buyuruyor; “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola ermiş olanlar bunlardır”. Başkanlığımız Ekim ayının ilk haftasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlamakta; camilerimizi hayatın merkezine, şehrin kalbine taşımayı amaçlamaktadır. Bu yıl “Cami ve İlim” temasıyla kutlanacak olan hafta boyunca pandemi tedbirleri kapsamında camilerin medeniyetimizdeki yeri ve önemi üzerinde durularak, cami ve ilim teması işlenecektir. Covid-19 salgını sebebi ile tüm insanlık aleminin büyük bir imtihandan geçtiğini dile getiren İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ”Doğumdan ölüme kadar hayatın her safhasında ve özellikle virüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde kapı kapı dolaşarak vazifelerini bihakkın yerine getiren, mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde ifa edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan bütün din görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.”

PAYLAŞ