Sonuç değişmedi: 74 yıl sonra gelen Kahveci zaferi tescillendi

Kütahya’da geçersiz oyların sayımı için yapılan itirazlar sonucu değiştirmedi ve Eyüp Kahveci’nin 56. Kütahya Belediye Başkanlığı kesinleşti.

Başvurular kabul edilmişti

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden ardından Kütahya’da belirsizlik devam ediyordu.  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) itirazları sonucunda Merkez İlçe Seçim Kurulu, geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar vermişti.

Oy sayımı öncesinde tatsız olaylar yaşandı

Kararın alınmasının ardından 14.00’da başlaması gereken oy sayım yaşanan arbede ve gerginliklerden dolayı 16.00’da başladı ve Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece saat 03.15 itibariyle Eyüp Kahveci en yakın rakibine 571 fark atarak belediye başkanlığını tescilledi.

Mazbatasını aldı

Yaşanan sürecin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı ve Belediye Başkanı Eyüp Kahveci’ye mazbata ve görev teslim töreni tevdi edildi. Pazar günü 17.30’da mazbatasını alan Başkan Kahveci, partililer ve destekçileriyle birlikte Belediye Başkanlığına doğru yürüyüşe geçti.

Alim Işık, görev teslim törenine gelmedi

Yapılan yürüyüş sonrasında Kütahya Belediyesine giden Kahveci’nin, devir teslim töreninde Alim Işık yer almadı. Başkan Alim Işık’ın makamda olmadığı ifade edilirken kapılarında kapalı olduğu belirtildi. Kahveci, kapıların açılması talimatını verdi.

Mührünü aldı

Kapıların açılmasıyla birlikte makama çıkan Başkan Kahveci, burada hem ilk imzasını attı hem de mührünü Özel Kalem Müdürü Celalettin Curca’dan aldı.

“Kamusal alanda siyaset yapmayacağız, yaptırmayacağız”

Resmen göreve başlamasının ardından burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, “21 Kasım 2023 tarihinde aday adaylığımıza başvurduk, 21 Aralık’ta adaylığımız yapıldıktan itibaren İl Başkanımız tarafından bizlere, “Sizler halkın belediye başkanı olacaksınız, o rozeti çıkarın” demişlerdi. Doğru dedik ve o tarihten itibaren rozetimizi çıkardık ve halka eşit yakınlıkta ve uzaklıkta olarak göreve başlayacağımızı beyan etmiştik. Dolayısıyla biraz önce de kapıları kapattık. Dışarıdan yürüdük, Türk Bayrağıyla yürüdük. Tabi ki partimizin de bayrağı olacaktı ama belediye binasının sınırları içerisinde girdiğimiz andan itibaren kamusal alanda siyaset yapılamayacağı gerekçesiyle parti bayraklarımızı açtırmadık. Halkımızın istek ve beklentilerine uygun hizmetler yapacağız. Burada kimsenin siyaset yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Kimseyi ayrıştırmadan sosyal belediyecilik ilkesini yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Gece gündüz çalışarak halkımızın beklentilerini karşılayacağız”

Gece gündüz çalışarak halkın beklentilerini karşılayacaklarını belirterek sözlerine devam eden Başkan Kahveci, “Belediyeler, valilik gibi devletin diğer tüm organları gibi kamunun malıdır ve kamuya hizmet etmek amacıyla orada iş yapılır. Halkımızın istek ve beklentilerine göre hizmet yapacağımızı, yatırımlar yapacağımızı ifade ediyoruz. Biz, sosyal belediyecilik ilkesini yerine getireceğiz ama kimseyi ayrıştırmadan bu hizmetleri yerine getireceğimizin beyanını vermiş olayım. Cumartesi günü ilk meclisimizi yaparak orada gerekli kararları hızlıca almaya başlayacağız. Hızlıca bir takım adaptasyon sürecine gireceğim ve gece gündüz burada çok ciddi çalışarak halkımızın bizden beklentilerini karşılayacağız” dedi.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, [email protected] adresine mail atabilirsiniz

PAYLAŞ