SİMİT ZAMMI BAKANLIK’TA

Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı bazı üyelerin müracaatı üzerine simit ve Unlu mamullerine yapılması planlanan zam KUTSO meclisinden geçerek bakanlığa gönderildiği öğrenildi.

İmalat noktasında son gelen zamlar neticesinde esnaf tarafından yapılması istenilen zam oranları geçmiş dönemlerde komisyonlar tarafından görüşülür, çevre iller ve ekonomik girdiler dikkate alınarak bir zam oranı belirlenir yapılıp yapılmamasına karar verilirken bu sefer yapılması planlanan zam komisyonlara gitmeden meclisin önüne geldi. Ticaret ve Sanayi Odasında zam oranlarının görüşülmesi bir esnafının müracaatı ile yeterli olabiliyor. Simit zammı konusunda bir fırıncı müracaat ettiği öğrenildi.

SİMİT ZAMMI BAKANLIK ONAYINDA

Gazetemizin elde ettiği bilgiler dahilinde KUTSO meclisi tarafından görüşülen simit ve unlu mamulleri zammı meclis toplantısından geçirilerek bakanlığa onay için gönderildiği bilgisine ulaştık.

SİMİT 2 TL

Edinilen bilgilere göre Ticaret ve Sanayi Odasından istenen fiyatlar arasında 100 gr Simit 2.00 TL, Poğaça 2.25 TL, olması için meclise teklif sunuldu.

AĞUSTOS AYINDA RED GELMİŞTİ

Yapılan zamlar arasında bazıları Bakanlık onayına giderken bazıları ise alınan karar doğrultusunda Valilik ve Belediye Başkanlığı tarafından itiraz edilmez ise uygulamaya geçilebiliyor. Geçtiğimiz sene bazı zam uygulamaları Belediye ve Valiliğin itirazı ile uygulanamamışken bu zam oranlarında itirazın olup olmayacağı merak konusu oldu.

ZAM SONRASINDA MÜŞTERİ DÜŞÜŞÜ YAŞANIR

Yapılması planlanan zamlar üzerine görüştüğümüz simit satıcısı esnaf ise bu zamların yüksek olduğunu ve yapılması halinde düşüş yaşanacağını ifade ederken her gün iki simit bir peynir alan müşterim önce iki simit sonra ise tek simit almaya başladı, iki çalışan kızımız birer simit alırken  neredeyse tek simidi bölüşecek konuma geldiler. 200 adet simit satarken satışlarımız yarıya düştü bu zamla birlikte daha da düşüş yaşarız dediler.  

PAYLAŞ