Servis esnafı dertli

Ulaştırma sektörü ve servis esnafı, koronavirüs salgınından en çok etkilenen kesimlerin başında geliyor. Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak konu ile yaptığı açıklamasında “Servisçiler perişan” dedi.

Korona virüsten dolayı zaten 4 tekerin 3’ü yatıyor, diyen Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak şehir içinde çalışan Halk Otobüsleri sürecin vermiş olduğu sıkıntılar arasında çalışarak batma durumuna geldi dedi.

SERVİSÇİLER PERİŞAN

Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte Halk Otobüsleri, personel servisleri koltuk sayısınca yolcu taşımaya başlamış fakat okul servis araçları bu sürecin ilk gününden itibaren çalışmamakta olup ceplerine beş kuruş para girmemekle beraber perişan duruma gelmişlerdir. Devletimizin açıklamış olduğu paketlerden faydalanamayan servisçilerimiz ayrıca mağdur kalmıştır.  Servis şoförlerimizin birçoğu ev kirasını, araçlarının bakımını ve hatta ailesinin ihtiyaçlarını sağlayamaz duruma gelmiştir. Odamıza kayıtlı 250’nin üzerinde servisçimiz bulunmaktadır ve bu kadar insan sıkıntılarını dile getirememekte ve geçimini temin etmesi gereken aile fertlerine de şu durumda fayda sağlayamamaktadır.

OKUL SERVİSÇİLERİNİN DURUMU MUALLAKTA

Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak ülke olarak covid 19 nedeniyle normalleşme dönemine girdiğimiz ve inşallah geçirmiş olduğumuz covid-19 pandemi nedeniyle bir çok kararlar alınmış fakat okullarda öğrenci taşımacılığı yapan esnafımızın durumu henüz netlik kazanmamakla birlikte okulların açıldığı dönemde bu öğrenci servis taşımacılığı yapan esnafımızın yeni döneme araçlarını hazırlaması noktasında mağdur olacaklarını düşünerek şimdiden kaygılarını odamıza iletiyorlar. Bununla ilgili belirsizliğin devam etmesi de öğrenci taşımacılığı yapan esnafı kaygılandırıyor. Şoför esnaflarımız mağdur olmayacakları kararlara imza atılmasını istiyor.

TAM KAPASİTE ÇALIŞMAZSAK ZORDAYIZ

Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak okulların normal zamanda açılması öngörülüyor. Fakat okulların açılma tarihi olan Eylül ayı itibarı ile araçlarımızda öğrenci servislerimizde taşıdığımız 20 kişilik öğrenci kapasitemizin altına düşmemiz halinde servisçiliğin neredeyse bitme noktasına geleceğine vurgu yaparak “böyle bir durumla karşı karşıya gelmemiz halinde araçların giderlerini karşılayamama korkusu içindeyiz” dedi. Kucak “eğer böyle bir durumla karşı karşıya geldiğimizde yarı kapasite çalışmamız halinde çok sıkıntılı bir sürece gireceğimiz kaçınılmaz olacaktır. Temmuz ve ağustos aylarında servisçi esnafımız anlaşmalar yapacak. Bu süreç karşısında servis şoförlerimiz araçlarının giderlerini karşılayabilmesi için zam yapmak zorunda kalmaları da kaçınılmaz görünüyor. Ama bunu velilere ve okul aile birliklerine nasıl anlatacağının hesabını şimdiden esnaflarımız yapıyor. İnşallah bu süreci kısa zamanda rahatlıkla atlatır ve eski günlerimize eski sağlıklı hayatımıza devam ederiz. Oda olarak ta böyle kaygılardan kurtuluruz dedi. Virüsün ülkemizi tehdit altına aldığı mart ayından itibaren esnaf odamıza kayıtlı tüm şoförlerimiz üzerine düşen görevi yapmış ve bu süreçte çalışarak zor duruma düşen tek meslek Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnafımız olmuştur” dedi.

İş sıkıntımız var; arabalarımız yatıyor. Eve ekmek götürelim diye uğraşıyoruz. Temmuz-Ağustos-Eylül’de borçlarımızı ödeyecek paramız yine yok

PAYLAŞ