Resmi mi ? değil mi ?

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü isminin yer aldığı Covid-19 verilerinin bulunduğu bir belge sosyal medya platformları üzerinden binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Yapılan paylaşımların yer aldığı verilerin resmi olup olmadığı ise merak konusu.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ile Kütahya Sağlık Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun uyarıları sonrasında Kütahyalılar şuana kadar resmi olarak açıklanamayan Covid-19 verilerini merak ederken Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ibaresinin yer aldığı bir belge sosyal medya platformları üzerinden aniden paylaşıldı.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere herhangi bir kurum tarafından açıklama yapılmazken belgenin resmi olup olmadığı ise merak konusu oldu.

BELGEDEKİ VERİLER İKİ İLÇEYİ GÖSTERİYOR

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 Bilgi Notu ibaresi ile sosyal medya üzerinde paylaşılan verilere göre şuana kadar 135 vakanın olduğu Kütahya’da 3 kişinin vefat ettiği, 15 kişinin Yoğun Bakım’da tedavi gördüğü, 9 kişinin entübe olduğu ve 29 kişinin iyileştiği verilerde en yoğun vaka sayış 75 ile Gediz, 20 vaka sayısı ile kent merkezi ile Simav, Hisarcık’ta 8, Dumlupınar’da 7 ve Tavşanlı’da 4 vaka olduğu görünüyor.

SOSYAL MESAFE KURALI TAM UYGULANMIYOR MU?

Kütahya’da halk tarafından kullanılan Sevgi Yolunda maskesiz ve sosyal mesafe kuralına uymayan kişi yada kişiler polis, zabıta yada özel güvenlik görevlileri tarafından ikaz edilirken kamu bankaları önünde ise oluşan yoğunlukları kurulan bariyerlerle sosyal mesafe sağlanıyordu.

Alınan tedbirler sonrasında nöbetçi noter uygulamasına geçilen Kütahya’da işlem yoğunlukları sosyal mesafe kuralının da hiçe sayıldığını gösteriyor.

Noterler önünde işlem yapmak isteyen vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uymaksızın sıralarını beklerken sosyal medyaya yansıyan fotoğraflar ise tepki topluyor.

PAYLAŞ