Projeler görücüye çıktı

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Belediye meclisi 2. dönem 1. olağanüstü meclis toplantısında projelere ilişkin açıklamalar yaptı. Merakla beklenen Vazo kule, zafer Meydanı ve Millet bahçesinin projeleri meclis üyelerine ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Kütahyalı vatandaşların merakla beklediği Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projelerinin görselleri görücüye çıktı. Işık, Belediye meclisi 2. dönem 1. olağanüstü meclis toplantısında meclis üyelerine ve kamuoyuna sunduğu vizyon projelerinin üç boyutlu görsellerinin tamamlanarak en kısa zamanda halkımızla da paylaşacağız ifadelerini kullandı. Işık projeler hakkında şu bilgileri verdi.

HALKA HİZMET HAKK’A HİZMETTİR

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Belediye meclisi 2. dönem 1. olağanüstü meclis toplantısında 1 yıllık değerlendirmesini meclis üyeleri sunarak çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Işık, “Halka Hizmet Hakk’a hizmettir anlayışıyla esas alan, yüreği Kütahya için çarpan, inançlı, fedakâr ve ekip çalışmasını önemseyen belediyecilik uygulamamızla, 5 yıllık görev süremiz içinde Kütahya’mız için 5 temel hedef belirledik. Bunlar, Sosyal Barışı Sağlamak, Göçü Durdurmak, İlimizi yatırımcılar ve yaşayan açısından Türkiye’nin tercih edilen ilk 5 ili arasına taşımak, sporu ve sporcuyu destekleyerek Belediye Kütahyaspor’umuzu 1.Lige yükseltmek olarak belirledik dedi. 

1480 ÖĞRENCİ İKAMET KART ALDI

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık İkamet Kart Projesi uygulamaya konularak şehrimizdeki Üniversitelerimizde eğitim ve öğretimlerini sürdüren öğrencilerimizden yaklaşık 11 Bin dolayında öğrencimizin ikametgahını ilimize almaları sağlanmış, böylece ilimizin merkez nüfusu 252 bin 633’e yükseltilerek 250 bin ila 500 bin nüfuslu il belediyeleri sınıfına ve B-8 grubu belediyeler arasına girmesi sağlanmıştır” dolayısıyla iki Üniversitemizde yaklaşık 1480 Öğrencimiz ikametlerini Kütahya’ya taşımak suretiyle bizlere güvenerek projemize destek verdiler. Huzurunuzda hepsine de ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

MİLLET BAHÇESİ ONAYI TAMAM

Belediye Başkanı Işık, “Belediyemizin TOKİ’ye yaptığı müracaatlara neticesinde Eski Jandarma Taburunun olduğu arazinin yaklaşık 78 bin metrekarelik bölümünde, bölgemizin en iddialı Millet Bahçesi Projesinin yapımına ilişkin çalışmaları başlattık. İlk kez paylaştığım ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayından geçmiş ihale sürecinin devam ettiği ve inşallah çok güzel bir eser olarak şehrimizin o bölgesine Millet Bahçesini kazandırıp vatandaşlarımıza sunmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

ZAFER MEYDANINA 3 KATLI OTOPARK

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Zafer Meydanı Projemiz avan ve kesin mimari projelerinin ihaleleri tamamlanarak yapım süreci başlatılmıştır. Bundan sonraki süreçte ise vatandaşımızın beğenisine sunup ufak tefek tadilatlar varsa bu proje döneminde bunlar giderilerek tamamlayıp uygulamaya koyacağız. Zafer Meydanı’nın üzerinde üstü yeşil alan ve gezinti alanı olmak kaydı ile altını 3 kat otopark ihtiyaç olursa otopark olarak kullanılan son katını kapalı çarşı olarak değerlendirilecek bir modelle şehrimize kazandırmaya çalışacağız” dedi.

43 METRELİK VAZO KULE

Başkan Işık “Vazo Kule projemiz ile inşallah şehrimize 43 metre Yüksekliğinde ama bir yarışma ile belirleyeceğimiz süreç sonunda vazonun şekli ile ilgili nasıl değerlendirileceği konusunu mimarlarımızın ve vatandaşımızın beğenisine sunacağız. 4 ya da 5 model ortaya çıkacağız. Sonra da bunlardan en beğenilen projeyi mimarlarımız, mühendislerimiz ve vatandaşlarımızın katkısı ile belirlendikten sonra şehrimize kazandıracağız. Bununla ilgili tüm süreçler tamamlandı. Porselen ve seramik sanayinin içinde bulunduğu sorunların çözümüne katkı sağlayarak Kütahya ili bu ürünlerin de başkenti yapılacaktır. Çini, Porselen ve Seramik başkenti Kütahya’nın sembolü vazonun daha büyük boyutlu hale getirilmesi planlanmış olup İlimiz Çini, Porselen, Seramik, Yöresel el işlemesi ve tarımsal ürünlerinin tanıtım ve satış merkezi haline getirilmesi sağlanacaktır” dedi.

ESKİ CEPHANELİK VADİ KÜTAHYA OLUYOR

Atakent Mahallesi güneyinde kalan ve eski cephanelik olarak bilinen alan Vadi Kütahya Projesi ile düzenlenerek şehrimizin doğu yerleşim bölgesinin cazibe merkezlerinden birisi haline getirilecek, böylelikle şehir merkezine olan insan ve trafik akışının azaltılması sağlanacaktır. Gerekli imar planı kentsel tasarım ve rehabilitasyon uygulamaları kamulaştırmalar alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapılarak proje hayata geçirilecektir. Toplamda 320 dekar olacak şekilde tarım bakanlığımızdan tahsisimizi aldık. Şimdi oranın B- tipi mesire alanı olarak içinde neler bulunacak onunla ilgili projeler çalışılıyor. Şehrimize inşallah bu yıl kazandıracak şekilde düzenlemeler yapılacak.

BU ŞEHRİN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ OLACAK

Kütahya belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Çevre Yolu ve Ticari Alanlar Projesi bu şehrin en önemli projelerinden biri olacak” dedi. Proje hakkında bilgiler veren Işık şu açıklamalarda bulundu “şehrimizin gerek Tavşanlı yolu gerekse Afyon-Eskişehir çevre yolunda ki, iki taraflı ticari alan ağırlıklı imar düzenlemesi çalışmalarının 1. Etabı olarak merkez ile Dumlupınar Üniversitesine kadar olan Tavşanlı yolu bölümünü inşallah hayata geçiriyoruz.

BU BİR TARİH

Kütahya belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “bu bir tarih inşallah bu şehrin makus talihini yenecek ekonomik olarak kalkınmasında en önemli payı alacak bir projeyi başlattığımız tarih olacak. Ondan sonra 2. Etap Üniversite ile Tavşanlı yoluna kadar mücavir alan sınırımıza kadar ve Eskişehir-Afyon yolunda da iki giriş kapısı arasında ki bölgeyi aynı şekilde değerlendireceğiz” dedi.

PAYLAŞ