PERİŞAN HALDEYİZ

Kütahya Minibüsçüler, Servis Araçları ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak

PERİŞAN HALDEYİZ

Kütahya Minibüsçüler, Servis Araçları ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak “artık bıçak kemiğe dayanmıştır” diyerek şoför esnafının sorunlarını anlattı.

Kütahya Minibüsçüler, Servis Araçları ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak açıklamasında “Dünya’da ve ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle tüm toplu taşımacı esnafımız perişan halde olup gelirsiz kalmıştır. Korona virüs salgını sosyal barışı ve özellikle toplu taşıma esnafını yerle bir etmiştir. Odamıza bağlı olarak çalışmakta olan tüm Minibüsçü, Servis Aracı işletmecisi ve Halk Otobüsü İşletmecisi pandemi döneminin başından itibaren görmezden gelinmekte olmasına rağmen, esnafımız cefa karlığını bir kez daha göstererek sürecin başından itibaren hiç şikâyet etmeden hizmetine devam etmiştir.

FATURALARINI, EV KİRALARINI ÖDEYEMEZ HALE GELMİŞTİR

Kütahya Minibüsçüler, Servis Araçları ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak “Bankalara olan borçlarımız, Esnaf kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarımız, SGK primlerimiz, Vergi yükümüz derken esnafımız her geçen gün bu yükün altında ezilmekte ve faturalarını, ev kiralarını bile ödeyemez hale gelmiştir” dedi.

ARAÇLARIMIZ HER GÜN DEZENFEKTE EDİLİYOR

Basın önünde ve herkesin dilinde Koronavirüsüne başlıca sebebi olarak sürekli dezenfekte edilmesine rağmen toplu taşıma araçları gösterilmekte ancak bu arada AVM’ler gibi insanların dip dibe bulunduğu yerler unutulmaktadır. Öncelikle tüm araçlarımızın düzenli dezenfekte edildiğini sağlık açısından güvenli olduğunu halkımızın bilmesini isteriz.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR

Kütahya Minibüsçüler, Servis Araçları ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Kucak “Okulların 2 gün üzerinden açılmış olması esnafımıza en ufak bir katkı sağlamadığı gibi, dün itibariyle alınan kararla okulların tamamıyla kapatılmış olması, zaten dayanacak gücü kalmayan esnafımıza vurulan son darbe olmuş ve bıçak kemiğe dayanmıştır. COVİD-19 pandemisi sebebiyle alınan önlemlerin sağlık nedeniyle olduğunun bilincinde ve devletimizin yanındayız. Şimdiye kadar açıklanan paketler toplumun birçok kesimini korusa da, toplu taşıma esnafını asla korumamaktadır” dedi.

BAĞKUR PRİMLERİ DONDURULMALI

1)SSK’lı işçilerde olduğu gibi, BAĞ-KUR ödeyen esnafa da işsizlik maaşı sağlanmalı. Ve bu süreçte Türkiye’nin en mağdur kesimi olan toplu taşıma esnafının BAĞ-KUR primleri dondurulmalı ve sağlıktan yararlanmaları sağlanmalıdır.

ESNAF KEFALET KREDİLERİ TEKRAREN ERTELENMELİ

2)Toplu taşıma esnafına Halk Bankası ve Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kullandırılan krediler tekrar ertelenmeli ve 2020-2021 sezonu için bu araçların MTV leri ertelenmelidir.

FAİZSİZ VE BİR YIL ÖDEMESİZ KREDİ VERİLMELİ

3)Esnaflarımıza faizsiz ve bir yıl ödemesiz olarak 50.000.-TL kredi verilmeli ve sicili bozuk olan esnaflarımızın da aracı teminat olarak alınarak bu haktan faydalandırılmalıdır. Esnaflarımızın geleceğe umutla bakabilmesi, cefakârca Toplu Taşıma Hizmetine devam edebilmesi, ekmeğe muhtaç hale gelmemesi ve artık üvey evlat muamelesi görmemek için, belirtilen maddelerin hayata geçirilmesi şarttır. Bu vesileyle Devletimizin ve Milletimizin bir an önce COVİD-19 belasından kurtulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor. Cefakârca hizmetlerini yapmaya devam eden tüm Toplu Taşımacı esnafımıza da minnetlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

PAYLAŞ