Kütahya pik noktasında

Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19’un bulaş oranı her geçen gün Kütahya’da artışını sürdürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kütahya’nın yeni tip korona virüs salgınında pik noktasına ulaşmadığına dikkat çekip, aradan geçen 14 haftadaki eğilimi özetledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada, dünyanın salgın gündeminin devam ettiğini belirten Bakan Koca, “Gücümüze güç katmamız gereken günlerdeyiz. Uzun bir mücadelenin devamında, iyi bir yerdeyiz. Fakat bulunduğumuz yerde durduğumuz her gün kayıptır” ifadesini kullandı.

KÜTAHYA PİK NOKTASINA

14’ncü haftada Kütahya’da pik hareketi başladığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu illerinde birinci dalganın halen devam ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kütahya ilinin de adını vererek örneklendirdi.

Kütahya’nın 14’üncü haftada pik noktasına geldiğini ve henüz aşağı bir inişin başlanmadığını ifade eden bakan Koca’nın açıklamalarına göre Kütahya’da vaka sayısının henüz düşüşe geçmediği ortaya çıktı.

Bakan Koca; “İllerin pik yapma durumunu gösteren tablo. İstanbul’un piki tamamladığını görüyoruz. Ama Anadolu’daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren Sakarya, Ankara, Eskişehir gibi.  İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir’de 5. haftada piki yaptığını görüyoruz. 14. haftada Hakkari ve Kütahya. Yani Anadolu’da hala birinci dalga devam ediyor. Sayılardaki artış da, pikini tamamlayan illerin stabil olduğunu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da pikini tamamlama durumunda olan illerimizdeki artışta, toplam vaka sayımızın düşmemesine sebep olmakta” dedi.

“KURALLARA UYACAĞIZ”

Hastalığın, bugünlerdeki yayılma oranlarına da değinen Koca, şu uyarılarda bulundu:

“Nişan törenleri, düğünler, taziyeler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, asker uğurlamaları, sahiller ve plajlar. Açık veya kapalı, fakat kalabalık, diğer ortak mekanlar. Tatile gidenler, Kovid-19 tedbirlerinin tatilcilerin lehine olduğunu bilmelidir. Büyük kentlerin kalabalığından uzaklaşanlar, eğer başka kalabalıkları tercih etmez, mesafe kuralını fazlasıyla uygularsa buna müteşekkir kalırız.

REHAVETE YOL AÇTI

Mücadelenin uzunluğunun tüm dünyada olduğu gibi rehavete yol açtığını belirten Koca, “Kabul edelim ki mücadelenin uzunluğu tüm dünyada olduğu gibi kısmen bizde de rehavete yol açtı ama son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabileceğimizi de kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız 1000 seviyelerinde” değerlendirmesinde bulundu.

PAYLAŞ