Kütahya, Karaman ile “Kardeş Şehir” anlaşması imzaladı

Kütahya Belediyesi, Karaman Belediyesi ile “Kardeş şehir” anlaşması imzaladı.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, meclis kararı ile kardeş şehir olması kararlaştırılan Karaman ve Kütahya şehirlerinin iş birliği protokolü imzaladıklarını ifade etti.

Kütahya Belediye Meclisi, 2. Dönem 3. Olağan Meclis toplantısı, 06.03.2020 tarihinde Belediye Hizmet Binası Meclis Salonunda, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Başkanlığında gerçekleştirildi.

Kütahya Belediye Meclisi, 2. Dönem 3. Olağan Meclis toplantısının açılışında konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık; İdlib’de yaşanan hain saldırı sonucu şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz Türk milletine başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum, ifadelerini kullandı.

Meclis kararı ile kardeş şehir olması kararlaştırılan Karaman ve Kütahya şehirlerinin işbirliği protokolünü imzalayacaklarını söyleyen Başkan Işık, meclis toplantısına konuk olan Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ile beraberindeki heyete hoş geldiniz dedi.

KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI İMZALANDI

Protokol, Başkan Işık, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı tarafından “hayırlı olsun” temennisi ile imzalandı. Karaman Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Belediyemiz ile Kütahya Belediyesi arasındaki ilişkileri güçlendirmek, yerel diplomasi trafiğini oluşturmak ve iki şehrin birbirlerini kültürel ve sosyal anlamda yakından tanımasını sağlamak amacı ile kardeş şehir ilişkisi kurulmasına dair talepte bulunulmuş, Kütahya Belediye Başkanlığı 04.09.2019 tarih ve 267 sayılı meclis kararı ile talebimiz kabul edilmiştir. Meclisçe yapılan değerlendirme neticesinde; Yerel Yönetim alanında işbirliği çalışmalarını artırması, deneyimlerimizin paylaşımı şehirlerimizin arasında sağlık bir kardeşlik ilişkisi kurulması açısından Yerel Yönetim çalışmalarının karşılıklı olarak katkıda bulunmak sosyal ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmek, kültür, sanat, turizm, spor vb. alanlarında faaliyet ve projeler gerçekleştirebilmek bu çerçevede arsa, bina ve benzeri tesisleri yaptırma, yapma ve kiralama veya tahsis etmek üzere 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesinin (p) bendine istinaden, Belediyemizin Kütahya Belediyesi ile Kardeş Belediye olmasına ; Katılımın oy birliğiyle karar verildi denildi.

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesinin ikinci fıkrası gereğince Birim Müdürlüklerine yapılan atamalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan IŞIK; 17 Şubat 2020 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere Zabıta Müdürlüğüne Yılmaz Yaman, Hal Müdürlüğüne İsmail Cenker, Yazı İşleri Müdürlüğüne Efrahim Eren Karakuş, Temizlik İşleri Müdürlüğüne Mehmet Çolak, Strateji Geliştirme Müdürlüğüne Hasan Korkut, Etüt Proje Müdürlüğüne Mehmet Zenci, Veteriner İşleri Müdürlüğüne Ali Bilcan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ise İsmail Şen atandı, dedi.

Kütahya Belediyesinin vatandaşlarımıza daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla araç filosuna kazandırdığı 58 araçla ilgili de bilgiler veren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere 31 yeni araç ile Hizmet ve Servis Aracı olarak kullanılacak olan 27 aracı araç filosuna dahil ettiklerini, satın alınan araçların toplam maliyetinin ise 16 milyon 304 bin TL olduğunu söyledi.

Daha sonra Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ile Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı arasında kardeş şehir işbirliği protokolü imzalandı.

PAYLAŞ