Kurban Pazarı Açıldı

Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı düzenlenen törenle kurbanlık satışları için açıldı. Tavşanlı yolu Bölücek mevkiinde bulunan Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı, Kurban Bayramının 3. gününe kadar faaliyetini sürdürecek.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kütahya Belediyesine ait Canlı Hayvan Pazarı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hizmete açılarak alıcı ve satıcıları buluşturmaya başladı. Açılış töreninde katılımcılara hitap eden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kurban Bayramı ve Canlı Hayvan Pazarımızın başta üreticilerimizin ve aziz milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum, dedi. Tavşanlı yolu Bölücek mevkiinde bulunan Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarının açılış törenine Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, muhtarlar ile üreticiler katıldı.

İKİ TARAFINDA SIKINTILI OLDUĞU BİR DÖNEM

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İçinde bulunduğumuz zor dönemde bir yıldır alın teri dökerek bu pazara gelip bu alın terini paraya dönüştürmek isteyen üreticilerimiz bir taraftan ellerindeki hayvanlarını pazarlarken, diğer taraftan da bu zor dönemde kıt kanaat geçimini devam ettiren tüketicilerimizin de ucuz fiyatlarla kurbanlık alıp kurban ibadetini yerine getirmeye çalıştığı bir pazar burası. İki tarafında sıkıntılı olduğu bir dönem. Canlı Hayvan Pazarımızda Belediyemiz personeli her türlü pandemi tedbirini alacak şekilde hazırlıklarını yaptı. Bu kapsamda pazara giriş yapan her araç dezenfekte ediliyor. Yine pazara giriş yapan vatandaşlarımızın vücut ısıları ölçülerek alınıyorlar. Pazar içerisinde ise 20 farklı noktaya el yıkama ve el dezenfektan istasyonu yerleştirdi. Vatandaşlarımızdan istirhamımız alışverişlerini kurallara uygun olarak gerçekleştirmeleri. İnşallah alanında satanında memnun kalacağı bir bayram pazarı olmasını diliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, pazarımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum, dedi.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

Kurban pazarının normalleşme sürecinde alınan tedbirlerle hizmete sunulduğunu kaydeden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Her aracımız dezenfekte edilerek içeriye alınıyor. Vatandaşlarımızın ateşi ölçülüyor. İçeride 20 farklı istasyonda sabun ve dezenfektan malzemesi var. Kurban pazarımızda yüzde 40 civarında kapasite kullanımı söz konusu, yarından itibaren yüzde 80’e ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bizim istirhamımız; alışverişlerin kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi” dedi

30.000 ADET KÜÇÜKBAŞ, 1500 ADET BÜYÜKBAŞ HAYVAN ALABİLECEK

Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında, büyükbaş hayvanlar için 210 adet kapalı padok, küçükbaş hayvanlar için 120 adet kapalı padok, 112 adet açık 1. kısım, 53 adet açık 2. kısım ile küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için serbest bölümleri bulunmaktadır. Tesis 30.000 adet küçükbaş, 1500 adet büyükbaş hayvan alabilecek kapasitededir. Canlı Hayvan Pazarında 1 adet sosyal tesis, 1 adet mescit, 1 adet kurban kontrol denetim merkezi bürosu, 1 adet tarım bürosu, 2 adet kantar, dezenfeksiyon tüneli, duş kabini ve 1 adet idari bina bulunuyor.

KONTROLLÜ OLMALIYIZ

Sağlık Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda tüm tedbirlerin alındığı kurban pazarında herkese önemli bir sorumluluk düştüğüne dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Kontrollü sosyal hayat prensibi çerçevesinde yaptığımız tüm faaliyetlerde kontrollü olmalı; maske, mesafe ve temizlik kurallarınıza riayet etmeliyiz. Kontrollü olursak sevdiklerimizin bir sonraki bayramlara daha mutlu ve huzurlu kavuşmasına katkıda bulunuruz” ifadelerini kullandı.

BAYRAMI MESAFELİ KUTLAYALIM

Pandemi gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramı’nda bayramlaşmaların da kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “Bu süreçte temennimiz; bayramlaşmada mümkün olduğunca hareketliliği azaltmak, fiziksel temastan uzak durmak, sevgi ve saygımızı gönül bağıyla, belli bir mesafeden ifade etmek” diye konuştu. İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasının ardından Vali Çelik, hayvanların yerleştirildiği padoklarda incelemelerde bulunarak satıcılarla sohbet edip hayırlı ve bereketli kazançlar temennisinde bulundu.

SAHTE PARA UYARISI

Vali Çelik, hayvan pazarında kurban pazarlığı da yaptı. Tokalaşma yerine pandemi kuralları çerçevesinde sopayla yapılan pazarlık renkli anların yaşanmasına neden oldu. Satıcılara sahte para uyarısında bulunan Vali Çelik, mağduriyet yaşanmaması için kurban pazarında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri görevlendirildiğini söyledi. İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık; 70 bin adet küçükbaş, 15 bin adet büyükbaş hayvanın kurbana hazır olduğunu söyledi. Nezih bir hayvan pazarının hizmete sunulduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “Kütahya’mızın doğaya ve hayvana büyük saygısı vardır. Bu bayramda da temizliğe ziyadesiyle dikkat edeceklerini düşünüyorum” dedi.

PAYLAŞ