Korona virüs engeli

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında Kütahya’da yapılacak toplantılar iptal edildi. Koronavirüse karşı alınan tedbirler hız kesmeden hayata geçirilmeye devam ediyor. İlimizde bulunan sinema, Tiyatro gibi etkinlikler ertelendi. Cezaevi görüşleri, hasta ziyaretleri, taraftar maçları gibi birçok alanda iptaller arka arkaya geldi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal etkinlikler, Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) iptal edildi. MEB, okullarda yapılması planlanan toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin iptaline karar verdi. Kütahya Belediyesi’nde açıklamasında Mart ayında gerçekleştirmeyi planladığımız konser, tiyatro, konferans ve seminer gibi kapalı alan etkinliklerimiz korana virüs salgını nedeniyle ertelenmiştir denildi.

KAPALI ALAN ETKİNLİKLERİ İPTAL OLDU

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının 5’e yükselmesinin ardından tedbir kapsamında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de yapılması planlanan tüm kapalı alan etkinlikleri iptal oldu. 20’ye yakın Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin organizasyonuyla şehrimize gelerek tarihi ve turistlik alanları gezme fırsatı yakalayacak olan TÜRSAB üyeleri Kütahya ziyaretini iptal ettiğini duyurdu. İlimiz tanıtımı ve ekonomisi için çok önemli bir şansı yakaladığımız günlerde koronavirüs tedbirleri kapsamında turizm gezisi de iptal edildi.

KÜTAHYA TANITIMI ERTELENDİ

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) ’a bağlı 20 Seyahat acentesi Kütahya ve çevresinin keşfedilmemiş turizm değerlerini görmek ve mevcut turizm potansiyelini tanımak, sonrasında yerli ve yabancı turistleri Kütahya ‘ ya çekmek için 14-15 Mart tarihlerinde  Zafer Kalkınma Ajansının organize ettiği etkinlik çerçevesinde ilimize gelerek incelemelerde bulunacaktı. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül virüs Covid-19 (Corona) nedeni ile bu çok önemli program iptal edildi. Devletimizin Corona virüs salgınına karşı almış olduğu önlemler neticesinde ülke genelinde toplu her türlü resmi ve gayri resmi organizasyonların iptal kararı almasının ardından Kütahya için çok önemli programın ileri ki tarihlerde yapılması kararlaştırıldığı öğrenildi.

CEZAEVİ GÖRÜŞLERİ ERTELENDİ

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada “Cezaevlerindeki çocuk eğitim evlerindeki aile görüş odaları da 2 hafta süreyle ertelenmiştir. Aynı koğuş içinde bulunan mahkumların sosyal aktiviteleri devam edecek diğer koğuşlardaki mahkumlarla ortak aktiviteleri 2 hafta boyunca ertelenmiştir. Ceza infaz kurumuna nakillerle ilgili 2 hafta süreyle ertelenmiştir” denildi.

HASTANELERDE HASTA ZİYARETLERİ İPTAL EDİLDİ

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan koronavirüs bilim kurulu önerileri doğrultusunda yurt genelinde alınan sıkı tedbirlere ek olarak temasın azaltılmasına yönelik mesai saatleri içerisinde hastanelerde yapılan hasta ziyaretleri nisan ayı sonuna kadar kapatıldı.

VAKA SAYISI 5’E YÜKSELDİ

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de koronavirüs bulaşan kişi sayısının ise 5’e yükseldiğini açıkladı.

MAÇLAR SEYİRCİSİZ

Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonundan yapılan açıklamada “Spor müsabakalarının nisan ayı sonuna kadar seyircisiz olarak oynanacağını açıkladı. TFF’den yapılan açıklamada, koronavirüs tedbirleriyle ilgili yapılan toplantının ardından amatör futbol müsabakalarıyla alakalı kararların alındığı kaydedildi. Bölgesel Amatör Lig müsabakalarının statüde belirtildiği haliyle oynanmaya devam edileceği belirtilirken, “Bu müsabakalar seyircisiz olarak oynanacak olup, tribünlere kesinlikle seyirci alınmayacaktır” denildi

CORONAVİRÜS EĞLENCEYİ DURDURDU

Ülkemizde vaka sayısının 5’e yükselmesinin ardından süratle tedbirler alınmaya başlandı buna göre tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de eğlenceye koronavirüs tedbirleri alındı. Bütün dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’ye de ulaşan koronavirüs, eğlence sektörünü vurdu. Ülke genelinde salgına karşı önlemler alınırken sinema filmlerinin gösterim tarihleri ertelendi, tiyatro oyunları ve konserler iptal edildi.

KONGRELERE CORONA ENGELİ

Korona virüsün yarattığı etki sadece hastane, cezaevi, spor müsabakaları ve eğlence gibi birçok alanla sınırlı değil siyasi partilerin temsilcilerinin belirlendiği ilçe ve il kongrelerinin de tarihlerini değiştirdi. Buna göre Kütahya Ak Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun açıklamasında şaphane ve Simav ilçelerindeki ilçe kongrelerin ileriki bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Ceyhun açıklamasında “Sağlık Bakanlığımızın yürüttüğü koronavirüs ile ilgili tedbirler kapsamında, alınan bilim kurulu kararları ve son gelişmeler dikkate alınarak bu hafta sonu yapılması planlanan Şaphane ve Simav İlçe Kongrelerimiz, Genel Merkezimizin belirleyeceği ikinci bir tarihe kadar ertelenmiştir” dedi.

PAYLAŞ