Kışlademirli’de çalışmalar sürüyor

DSİ Kütahya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kütahya Tavşanlı Kışlademirli Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Kışlademirli barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 5 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Genel Müdür Yıldız,’ Baraj inşaatında gövde önyüzü ve membran imalatlarına başlanılmış olup dolusavak kazıları devam etmektedir. Barajın temelden yüksekliği 46,2 metre ve su depolama kapasitesi 1,716 milyon m3 olup barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.231 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 6.401.200 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

PAYLAŞ