KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİ

Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı

KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, 31 Aralık tarihine kadar bazı mal ve hizmetlerde KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e, bazı mal ve hizmetlerde ise yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldüğünü açıklamıştı. KDV indirimden Çini sanatının da yaralanması gerektiğini ifade eden Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi için milletvekillerinden destek istedi.

ESNAFIMIZ ZOR GÜNLER GEÇİRMEKTEDİR

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 virüsü nedeniyle Kütahya’da bir çok çini üreticisinin üretime ara verdiğini, bazılarının da işletmesini kapattığını ifade eden Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı ; “ Dünya genelinde yayılarak hayatı olumsuz etkileyen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelenen COVİD-19 salgını Turizm sektörünü ve bu sektörün yan kolları olan yemek, içme, alışveriş , konaklama dallarını olumsuz etkilemiştir. Kütahya’da çini atölyelerimizin birçoğu üretime ara vermiş bazıları da tamamen kapanmıştır. İlgili bakanlıklarımız bu konu üzerinde gerekli destekleri sağlamalarına rağmen satış olmadığı için esnafımız zor günler geçirmektedir.

SEKTÖRÜMÜZÜN AYAKTA KALMASINA YARDIMCI OLACAKTIR

Hazine ve Maliye Bakanlığı COVİD-19 etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulma ve normalleşme için birçok alanda KDV indirimine gitmiştir. 600 yıldır Kütahya’da yaşattığımız çini sanatımız ve sanatkârlarımız toprağı işleyerek sadece işçilik ağırlıklı çini ve hediyelik eşya üretmektedirler. Yayınlanan bütün kanun ve kararnamelerde Turizm sektöründen olumsuz etkilenen sektörler arasına çini ve hediyelik eşya alınmamıştır. Tamamen işçiliğe dayalı sektörümüzün yıl sonuna kadar dahi olsa KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmelidir. Ayrıca verilen kredilerin 1 yıl süre ile faizsiz ertelenmesi, zor günler geçiren sektörümüzün rahat bir nefes almasına ve ayakta kalmasına yardımcı olacaktır.

ESNAF ZOR GÜNLERDE YAPILAN DESTEĞİ UNUTMAZ

Kütahya Çiniciler Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı “Hükumetimiz her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olmuş ve bu zor dönemde fazlasıyla desteğini sağlamıştır. Esnaf ve Sanatkarlarımız bu günlerde yapılan destekleri unutmayacaktır.” Açıklaması yaparak, destek istedi.

PAYLAŞ