KAHVECİ ESNAFI HÜKÜMETE SESLENDİ

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonun aldığı karar doğrultusunda 81 İl’de eş zamanlı olarak oda başkanları kahvehanelerde oyun oynanmasına izin verilmesi hakkında basın açıklaması yaptı. Kütahya Kahveciler Odası Başkanı Selahattin Karaaslan, kahvehanelerde oyunlara izin verilmemesi nedeniyle kahveci esnafının mağduriyet yaşadığını belirtti.

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonun aldığı karar doğrultusunda 81 İl’de eş zamanlı olarak yaptığı basın açıklamasında Kütahya Kahveciler Odası Başkanı Selahattin Karaaslan’da Kütahya METEM Tesislerinde yönetim kurulu ve üyelerinden oluşan gruba açıklamalarda bulundu. Açıklamayı okuyan Kütahya Kahveciler Esnaf Odası Genel Sekreteri Mehmet Fatih Özbek şu ifadeleri söyledi.

TEDBİRLERİ SAYGIYLA KARŞILIYORUZ

 ” Covd-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın  81 İl valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup İnternet kafeler, playstation salonları ise, 01.07.2020 tarihinde faaliyetlerine geçti. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz.

KAHVEHANELERİMİZ 500 YILLIK BİR KÜLTÜRDEN GELMEKTEDİR

 Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kâğıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

ESNAFIMIZ KEPENK KAPATMA NOKTASINA GELMİŞTİR

Anayasamızın 173. maddesine göre Devlet, esnaf ve sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını İdame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle İşçinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” dedi.

DEVLETİMİZDEN TALEBİMİZ

“Bu durumdan etkilenen Esnafımıza kira yardımı yapılmasını, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerin giderilmesini, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesini ve esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primler ve vergilerin devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Kahvehanelerimizde Hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmeye devam edildiğini söyleyen Kütahya Kahveciler Esnaf Odası Genel Sekreteri Mehmet Fatih Özbek, Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını anlamakta güçlük çektiklerini, oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde öngörülecek tüm tedbirlerin de eksiksiz olarak uygulanacağının altını çizerek, mağduriyetlerin giderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı ve bakanlıklardan sorunlara çare bulunmasını beklediklerini kaydetti.

PAYLAŞ