İŞKUR’DAN ESKİ HÜKÜMLÜ VE ENGELLİLERE YÖNELİK PROJE DESTEĞİ

Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kamil Uçan, 2021 yılının birinci dönemi engelli ve eski hükümlülere yönelik kendi işini kurma proje başvurularının başladığını bildirdi.

Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kamil Uçan, 2021 yılının birinci dönemi engelli ve eski hükümlülere yönelik kendi işini kurma proje desteklerinden faydalanmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin www.iskur.gov.tr internet adresinde yayınlanan rehbere göre evraklarını tamamlayıp, 18 Aralık 2020 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğüne veya Tavşanlı Hizmet Merkezi Müdürlüğüne proje evraklarını teslim etmeleri gerektiğini söyledi.

65.000 TL KURULUŞ DESTEĞİ

Engelli işsiz, iş gücü kayı yaşayan bireylere yapılacak başvuru durumunda 65 Bin TL destek verileceğini bildiren Kütahya Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Kamil Uçan, eski hükümlülere yönelik hibe desteği sağlanacağına da dikkat çekti.

Uçan, Adalet Bakanlığının Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığı ile ‘’Proje başvuru rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile iletmeleri gerektiğine dikkat çekip, doğrudan yapılan başvuruların dikkate alınmayacağını ifade etti.

Açıklamasında; engelli ve eski hükümlülere yönelik projelerle ilgili bilgi veren Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kamil Uçan, ‘’İŞKUR’a kayıtlı, 18 yaşını tamamlamış engelli ve eski hükümlülerimizde, emekli olmamak, kendi üzerine kayıtlı iş yeri ya da işletme olmaması, iş yerinin kurulacağı il sınırları içerisinde ikamet etmek, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak gibi şartlar aranacaktır. Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığı ile ‘’Proje başvuru rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile Müdürlüğümüze iletmeleri gerekmektedir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmayacaktır. Eski hükümlüler için, Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan kuruluş desteği verilecektir.’’ dedi.

Engelli işsizlere, iş gücü kaybının en az yüzde 40 olduğunu ‘’Engellilere verilecek sağlık kurulu raporları ‘’ ile belgelenmesi ve projeye başvuru yapması halinde 65.000 TL kuruluş ve işletme desteği verilebilecektir.

PAYLAŞ