İş adamları destek bekliyor

Yeni Bosna mahallesinde faaliyetlerini sürdüren Sınırlı Sorumlu Kütahya Temizlikçiler ve Kimyacılar Sanayi Sitesi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi üye iş adamları Mahalli Çevre Kurulu’ndan destek bekliyor.

2013 yılında Kütahya Belediyesi ile ortaklaşa Yeni Bosna mahallesinde kurulan Sınırlı Sorumlu Kütahya Temizlikçiler ve Kimyacılar Sanayi Sitesi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifin de faaliyetlerini sürdüren firma sahipleri bazı sınırlamalardan dolayı iş yerlerini çalıştıramaz ve kiraya veremez durumda oldukları için Mahalli Çevre Kurulundan destek bekliyor.

FARKLI MESLEK GRUPLARININ ÖNÜ AÇILSIN

2013 yılında Kütahya Temizlikçiler ve Kimyacılar Sanayi sitesi adı altında kurulan ve farklı meslek gruplarından oluşan işyeri sahipleri işyerlerini kiraya veremedikleri ve belirli iş alanları dışında faaliyet gösteremediklerini ifade ederek farklı meslek gruplarının önünün açılması için Kütahya Belediyesi ve Mahalli Çevre Kurulundan destek bekliyor.

HERŞEYİ KENDİLERİ YAPTI

Sınırlı Sorumlu Kütahya Temizlikçiler ve Kimyacılar Sanayi Sitesi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi 2013 yılında 46 işyeri ile kurulmuş ve o günden sonra alt yapıları dahil olmak üzere tüm çevre düzenlemelerini kendi imkanları ile başararak şu an Yeni Bosna mahallesi sınırları içerisinde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Fakat sadece halı yıkamacılar ve temizlikçiler dışında herhangi bir meslek grubunun faaliyetine izin verilmemesi burada faaliyetlerini sürdüren iş adamlarını derinden üzüyor. Konu ile ilgili gazetemizin görüştüğü Kimyacılar sitesinde faaliyet gösteren iş adamları Kütahya’nın gurur kaynağı olacak bir sanayi sitesini etkisiz hale getirilmesinden korktuklarını ifade ettiler.

EKONOMİYE ZARAR YAZIYOR

Ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini ifade eden işyeri sahipleri bazı alınan kararlardan dolayı mağdur durumdayız. Dönemin Belediyesi ile yapılan görüşmeler mahalli çevre kurulu kararlarına takılıyor. Bu nedenle esnafın mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Ekonomik olarak zorda olan esnaf daha da zora giriyor. Biz bunun devlet eliyle en makul şekilde çözüleceğine inanıyoruz dediler.

2 SENEDİR KARARI BEKLİYORUZ

Kimyacılar sitesinde faaliyet gösteren iş adamları iki senedir buranın çözüme kavuşacağı gün için gün sayıyoruz dediler. Farklı meslek gruplarında faaliyet gösteren iş kollarına ruhsat verilerek buranın canlanması gerektiğini savunan iş adamları burası Kütahya için büyük bir kazanım olan sanayi sitesi diyerek önümüzde ki günlerde Mahalli Çevre Kurulunun toplanarak burada alınacak olan kararın kendileri ve ekonomi açısından önem arz ettiklerini ifade ediyorlar.

PAYLAŞ