Halk tedbir almıyor

Kütahya’da yapılan açıklamalar riskin devam ettiği yönünde ilerlerken hala vatandaş olarak tedbir almamakta ısrarlı bir şekilde devam ediyoruz.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar ilimizde ki riskin devam ettiği ve vaka sayılarının artış gösterdiği yönünde, fakat alınan tedbirlere ve bireysel olarak uygulanması gereken kurallara bir türlü halk olarak uygulamıyoruz.

VATANDAŞLAR BU KURALLARA UYMAMAYA DEVAM EDİYOR

Sosyal mesafeye uymamak ve maske kullanmamak ya da uygun kullanmamak yasak olmasına rağmen hala bazı vatandaşlar bu kurallara uymamaya devam ediyor. Çene altında ve maskesiz olarak cadde ve sokaklarda insanları tedirgin ederek alışverişini yapıyor ya da Sevgi yolu Atatürk bulvarı ve Menderes caddesi gibi halkın yoğun olduğu alanlarda tehlike arz ederek normal yaşamlarına devam eden vatandaşların olduğu gözlemleniyor.

VAKA SAYISINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Haziran ayı itibari ile uyum politikası devreye konuldu. Seyahat kısıtlamaları kalktı, kafe ve restoranlar açılarak yeni kontrollü sosyalleşme dönemi başladı. Ancak vaka sayılarının yeniden artışa geçmesi uzmanlar ikinci dalga konusunda endişelendiklerini ifade ediyorlar. Türkiye ve bölge kentlerinde vaka sayısında artış yaşanıyor. 40’ın üzerinde kentte maske takma zorunluğu getirilirken, uzmanlar tüm kentlerde maskenin zorunlu olması gerektiğini belirtiyor.

KÜTAHYA’DA KAPSAM GENİŞLEDİ

Kütahya’da ise Vali Ali Çelik’in talimatları ve Pandemi Kurulu kararı ile maske takma zorunluluğuna kapalı alanlar da dahil edilerek kapsam genişletildi. Fakat bu bile maske takmayan vatandaşları caydıramadı. Israrla maske kullanımına uymayan vatandaşlar hala sokaklarda geziyor.

KÜTAHYA’DA MAALESEF VAKA SAYILARI ARTIYOR

Kütahya’da yapılan açıklamalar dahilinde vaka sayılarında artışın olduğu kesinleşti. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu “Kütahya’da maalesef vaka sayıları artıyor” diyerek uyarılarda bulundu. Fakat uyarılar yeterince dikkate alınmıyor. Bunun sebebi ise 27 Nisan’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ilk kez il, il vaka sayılarını açıklamasıyla ilimizdeki vaka sayısının o tarihteki yansıması sadece 5’idi. Vatandaşlar hala Kütahya’da riskin tehlikeli boyutta olmadığını ve geçen bu süre zarfında vaka sayılarında 27 Nisan’da açıklananın aksine düşüş olduğu kanısında, buda vatandaşlar arasında sosyal mesafe, maske kullanımı ve daha birçok tedbirin alınmamasına yol açıyor. Bu sebepten bazı vatandaşlar topluma Kütahya’nın risk durumunun açıklanması ve gerçek bir bilgilendirmeyle riskin büyüklüğü ya da orta seviyelerde mi olduğunun bilgisinin verilmesini istiyor.

TOPLUMUN MORALİ BOZULMASIN

Toplumun morali bozulmasın diye yapılmayan bazı açıklamalar nedeniyle vatandaşlar büyük bir rahatlıkla güncel hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Buda vatandaşı rehavete itiyor ki, bunun daha da tehlikeli göründüğünü ifade eden vatandaşlar yetkililerin ilimizin genel durumu hakkında bilgi vermesini talep ediyor.

PAYLAŞ