FRİGYA’DA BALONLARI UÇURAMADIK

Balon turizminde Türkiye’nin önde gelen yerlerinden Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balon turizmini 2015 yılından beri Frig vadisine de uygulanmasını bekliyoruz.

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir üçgeninde ’Küçük Frigya’ dağlık yerleşimi olarak tanımlanan Frig Vadisi, Kapadokya benzeri kaya oluşumları, kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı kayalara oyulan yüzlerce mağarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, Bir masal diyarını andıran bölge, Anadolu’nun ikinci Kapadokya’sı olmaya aday fakat elimizdeki imkanı değerlendiremiyoruz.

UŞAK HAREKETE GEÇTİ

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Valiliğin sosyal medya hesabından, kentte balon uçuşlarının başladığını duyurdu. Kocabıyık’ın paylaşımları şu şekilde:’ ‘Balon turizminde Türkiye’nin önde gelen yerlerinden Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balonu turizminin Ulubey Kanyonları’na kazandırılması noktasında yürütülen çalışmalarda Ulubey Belediyesi ile Kapadokya Üniversitesi iş birliğinde bu sabah ilk kez sıcak hava balonu uçuşu gerçekleştirildi. Rüzgâr yönü ve uçuş süresi gibi çeşitli testlerin yapıldığı uçuşla ilgili düzenlenecek raporun ardından gerekli çalışmalara başlayacağız. Çalışmalarından dolayı Kapadokya Üniversitesi Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Atioğlu ile Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Müdürü Halil İbrahim Eroğlu’na teşekkür ediyorum.” paylaşımını yaptı.

DENEME UÇUŞLARI 2015’TE YAPILDI

İlimiz sınırları içerisinde bulunan Frig vadisindeki deneme uçuşları 2015 yılında gerçekleştirilmişti. 2015 yılında gerçekleştirilen uçuşların ardından 2019 yılında bölgede balonların uçuşlarına izin verileceği açıklamaları yapılarak ilimizin ekonomisinin canlanacağı ve turistlerin Kütahya’da ağırlanacağı vurgusu yapılmıştı. Geçen süre zarfında yıl 2020 olması ve hala bir çalışmanın olup olmadığı yönünde vatandaşların bu bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi eksikliğinden kaynaklanan olumsuz düşünceleri hasıl oldu. Konu hakkında açıklama bekleyen vatandaşlar frig vadisindeki balon uçuşlarının ne zaman yapılacağını merak ediyorlar.

BALONLAR HAVALANACAKTI

Sıcak hava balon taşımacılığının Burdur-Bucak, Denizli-Pamukkale, Adana-Kozan, Bitlis-Ahlat, Kütahya, Ankara-Polatlı, Afyonkarahisar-İhsaniye, Eskişehir-Seyitgazi, Samsun-Bafra, Aksaray-Ihlara’da da yapılabileceği tespit edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM), sıcak hava balon taşımacılığının Nevşehir-Kapadokya’nın yanı sıra Burdur-Bucak, Denizli-Pamukkale, Adana-Kozan, Bitlis-Ahlat, Kütahya, Ankara-Polatlı, Afyonkarahisar-İhsaniye, Eskişehir-Seyitgazi, Samsun-Bafra, Aksaray-Ihlara’da da yapılabileceği belirlenmişti.

ÖN İNCELEME RAPORU TAMAMLANMIŞTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SGHM) Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir’deki uzantıları için hazırlanan sıcak hava balonu ön inceleme raporu tamamlanarak nihai karar için gün sayılıyordu. Vadinin alternatif turizm potansiyelinin değerlendirilmesi adına başlatılan çalışmalarda, üç yılda bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra, meteorolojik verileri, jeolojik yapısı, balon uçuşunun yapılacağı kalkış ve iniş alanları ile olası risk faktörlerinin analizi yapılarak arasında ilimiz sınırlarının da mevcut olduğu  Raporda, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’ni (FRİGKÜM) kapsayan bölge olarak yer alan Kütahya-Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesindeki 4 noktada sıcak hava balonu uçuşu yapılabileceği tespit edilmişti.

TAKİBİ YAPILDI MI?

Yapılan ön inceleme sonrasında Frig vadisindeki iniş- kalkış güzergahları belirlenerek rapor sonrasında tekrar bir başvuru ya da proje ’ye ek yapılıp yapılmadığını soran vatandaşlar ilimiz için ayağımıza kadar gelen fırsatın geri çevrilmemesi noktasında takip edilmesi isteniyor.

KÜTAHYA İÇİN FIRSAT

İlimiz sınırları içerisinde bulunan Frig Vadisinin büyük bir fırsat olduğuna vurgu yapan vatandaşlar bölgenin turizm açısından çok önemli bir şans olduğunun vurgusunu yaptılar. Balon turizminden Kapadokya oldukça fazla yararlandığını elimizdeki fırsatların artık değerlendirilmesi noktasında çalışmaların yapılarak geçen günlerin kayıp olduğunu dile getiren vatandaşlar yıllardır Kütahya, her alanda geç kalınmış lığı yaşıyor artık ekonomimizin içerisinde öğrenciye yada askere bağlılıktan kurtularak turizmi ’de ilimize entegre edilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

ANADOLU’NUN İKİNCİ KAPADOKYA’SI

Milattan Önce 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar ve Bizanslılar tarafından kullanılan Frig Vadisi’nde, kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntıları bulunuyor. Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir il sınırlarında derin vadiler tarafından şekillenen dağlık alan, volkanik tüflerden oluşan jeolojik yapısıyla dikkat çekiyor. Anadolu’nun ikinci Kapadokyası olarak tanımlanan, Ana tanrıça Kybele’ye adanmış açık hava tapınakları, sunaklar ve kaya mezarları gibi pek çok yapının günümüze kadar ulaşmayı başarabildiği bölge, Roma ve Bizans dönemi kiliseleri, doğal kaleleriyle her yıl ziyaretçi çekiyor.

PAYLAŞ