ESNAF ÇEVRİMDIŞI

Kütahya bir müddet daha öğrenciyi yüz yüze göremeyecek. Üniversite Öğrencileri memleketlerinde çevrimiçi olacak ama, Kütahyalı esnaf bir müddet daha çevrimdışı kalmaya devam edecek. Verilen karar da bir süre daha öğrenciler “ONLİNE” olarak devam edeceği derslerine Kütahyalı esnaflar “OFFLİNE” yani çevrimdışı kalmaya devam edecek.

Kütahyalı esnaflar günlerdir Bilim Kurulundan, YÖK’ten ve Üniversitelerden gelecek haberi beklerken kötü sürprizle karşı karşıya geldi. YÖK tavsiye kararını açıklayarak uzaktan eğitime devam kararı aldı. Tavsiye Kararı üniversitelere gönderildi.

KSBÜ UZAKTAN EĞİTİM DEDİ

Geçtiğimiz günlerde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi bilim kurulunun vermiş olduğu tavsiye kararını dikkate alarak öğrencilerini uzaktan eğitimle öğrenimine devam etme kararı aldı.

ESNAF DERTLİ

Mart ayından bu yana hem pandemi ile uğraşan Kütahyalı esnaf bir taraftan da Üniversitelerden gelecek haberleri takip ediyorlardı. Kötü gidişatın vurduğu esnafa bir darbede Bilim Kurulu ve YÖK’ten geldi.

SON BARUT ATEŞLENDİ

Kütahyalı esnaflar ellerinde ne var ne yoksa tüketmeye başladığını dile getirerek personel giderleri dahil kiralarımızı bile ödeyememe durumuna geldik diyerek pandemi de elimizdekilerle yetinmeye çalışıyorduk artık son bir atımlık barutumuz kaldı. Artık oda fayda etmiyor. Onu da ateşledik. Patlamamız yakındır ifadelerini kullandılar. Öğrencilerin değil bir ay daha bir gün bile geç gelmeleri Kütahya’nın ekonomisine ciddi zararlar vereceğinin altını çizen esnaflar ilimizde birçok işyeri kiralarını ödeyememekten dolayı dükkanlarını kapatarak iş aramaya başladılar dedi.

UZAKTAN EĞİTİM ESNAFI BİTİRDİ

Kütahya’da mart ayından itibaren zor şartlar altında kalan şehrimiz esnafı, üniversitenin bir an önce açılarak tekrar eski günlerine dönmeyi bekliyor. Kütahya halkının ve esnafların en önemli gelir kapısı olarak görülen Dumlupınar Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencilerinin bu senede gelmemesi halinde birçok sektörde ciddi anlamda sıkıntıların yaşanacağı öğrenildi. Gıda sektöründen hizmet sektörüne kadar birçok anlamda öğrencilerin sağladığı ekonomik kaynakla ayakta duran esnaflarımız Dumlupınar Üniversitesi senatosunun vereceği kararda bu gerçekleri de görmesi ve bu sıkıntıları da baz alarak bir karar vermesi gerektiğinin altını çizdiler

DPÜ 10 EYLÜL’DE AÇIKLAYACAK

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi henüz karar aşamasında fakat verilecek karar değişmeyeceğe benziyor. Bilim Kurulunun tavsiye kararı üniversitenin kararını da etkileyecek. Buna göre Kütahya Dumlupınar Üniversitesi yüz yüze eğitimle değil uzaktan eğitime evet diyeceği düşünülüyor.

YÖK İLK DÖNEMİ KAPATTI

Yüksek Öğretim Kurulu yaptığı açıklamada Üniversitelerde ilk dönemin uzaktan eğitimle yapılacağına karar verildi. Üniversitelerde yeni eğitim-öğretim yılı güz dönemi ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılının ilk döneminde eğitimlerin online olarak yapılacağına karar verildi.  Üniversitelerin 2020- 2021 eğitim-öğretim yılında ilk dönemin uzaktan eğitimle yapılacağına karar verildi. Söz konusu karar, tavsiye olarak tüm üniversitelere gönderildi. Üniversitelerin yeni dönemde eğitimleri uzaktan yapılması talep edildi. 

ÖĞRENCİLER ONLİNE, ESNAFLAR OFFLİNE

YÖK’ün vermiş olduğu karar doğrultusunda il yarıyı kapatması Kütahya’nın konumuna bakılarak değerlendirildiğinde öğrenci şehri olan Kütahya’da öğrenciler online olarak girdiği derslerine ve sınavlarına esnaflar bundan kendilerine verilecek zararın muhasebesini yapmaya şimdiden başlamış durumda, bu doğrultuda verilen karar da bir süre daha öğrenciler online olarak devam edeceği derslerine Kütahyalı esnaflar offline yani çevrimdışı kalmaya devam edecek.

KSBÜ KARARINI VERDİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Senatosu kararını açıkladı. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada Ekim ayında açılması beklenen yüz yüze eğitimin senato kararıyla Ekim ayı boyunca uzaktan eğitim şeklinde yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Senato Kararları doğrultusunda Ekim ayı boyunca uzaktan eğitimle devam edilecek. Salgının seyrine göre Kasım ayı için tekrar değerlendirme yapılacak.  Türkiye genelinde olduğu gibi KSBÜ’de de akademik yıl uzaktan eğitimle başlıyor. Çıkan kararlarda, “2020 -2021 eğitim- öğretim yılının birim akademik takvimlerinde belirtildiği şekilde 5 Ekim’de başlamasına ve Ekim ayı boyunca uzaktan eğitimle devamına ve Kasım ayı itibariyle üniversitemizdeki eğitim- öğretim planlanmasının pandemi sürecine göre yeniden değerlendirilmesine.” denildi. 

UZAKTAN EĞİTİM İLE BAŞLIYORUZ

Kararlarla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı öğretim süreçleri ile ilgili öğrencimiz, personelimiz ve halkın sağlığını önceleyerek aldığımız senato kararlarımız doğrultusunda ilimizde ve ülkemizde pandemi ile ilgili artan risk üzerine Ekim ayında tıp internet öğrencilerimiz hariç uzaktan eğitim ile başlıyoruz. Daha sonrası için salgının seyrine bakarak tekrar bir değerlendirme yapacağız. Devletimizin alacağı önlemler ile bu süreçte salgın görülme hızının yavaşlamasını ve pratik uygulamalar başta olmak üzere karma modele geçebilmeyi ümit ediyoruz.” dedi.

PAYLAŞ