DPÜ KARAR AŞAMASINDA

Dumlupınar Üniversitesinin 2020-2021 öğretim yılında nasıl bir eğitim modeli üzerinden çalışma yapacağı kararı senato toplantısı ardından verilecek. Dumlupınar Üniversitesi senatosunun vereceği karar tüm öğrenciler ve şehrimiz tarafından merakla bekleniyor. İlimizin kaderini belirleyecek senato toplantısı 10 Eylül’de yapılacak.

Mart ayından itibaren koronovirüs salgını sebebiyle üniversitelerde eğitimler sonlandırılmış ve öğrencilerin kalan eğitim dönemindeki dersleri uzaktan eğitim ile de desteklendi. Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal yaptığı açıklamalarda “yüz yüze eğitimi özledik” açıklamasının üzerine Kütahyalı esnaflar tarafından bu özlemin verilecek kararı etkilemesini bekliyor.

UZAKTAN EĞİTİM ESNAFI BİTİRDİ

Kütahya’da Mart ayından itibaren zor şartlar altında kalan şehrimiz esnafı, üniversitenin bir an önce açılarak tekrar eski günlerine dönmeyi bekliyor. Kütahya halkının ve esnafların en önemli gelir kapısı olarak görülen Dumlupınar Üniversitesinin öğrencilerinin bu senede gelmemesi halinde birçok sektörde ciddi anlamda sıkıntıların yaşanacağı öğrenildi. Gıda sektöründen hizmet sektörüne kadar birçok anlamda öğrencilerin sağladığı ekonomik kaynakla ayakta duran esnaflarımız Dumlupınar Üniversitesi senatosunun vereceği kararda bu gerçekleri de görmesi ve bu sıkıntıları da baz alarak bir karar vermesi gerektiğinin altını çizdiler.

YÖK KARARI ÜNİVERSİTELERE BIRAKTI

YÖK’ün üniversitelerin ne zaman açılacağı ile ilgili açıklaması milyonlarca üniversite öğrencisinin yanı sıra üniversite öğrencilerinin gelişini merakla bekleyen esnaflarında gündeminde yer alıyordu. COVİD-19 tedbirleri kapsamında geçtiğimiz bahar dönemi Dumlupınar Üniversitesi ve yurt genelindeki üniversitelerde uzaktan eğitim şeklinde yapılmıştı. Ağustos ayına gelinmesiyle birlikte ise gözler Yüksek Öğretim Kurulundan’ dan gelecek açıklamaya çevrilmişti. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteleri açılacağı tarihi Twitter’dan yaptığı açıklama ile duyurdu.  2020 yılı üniversiteleri açılacağı tarihe ilişkin YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamada, “YÖK olarak, bugün itibariyle üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik. Bunun yanı sıra ‘kampüslerdeki öğrencilerin seyreltilmesi, hareketliliğin azaltılması’ da önemli olup bunun için üniversitelerimize karar alma süreçlerinde geniş imkân tanıdık. ” ifadelerini kullanmıştı.

ESNAFLARIN GÖZÜ KULAĞI 10 EYLÜLE ÇEVRİLDİ

Kütahya’da esnafların gözü kulağı 10 Eylül’de Dumlupınar Üniversitesi senatosunun vereceği karara çevrildi. Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal ve senato üyelerinin vereceği karar tüm Kütahya’nın kaderini belirleyecek bir karar olması dolayısıyla hassas davranılması yönünde esnafların senato karar verirken ilimizin ekonomisini de baz almalarını istediler.

 TOPLANTI 10 EYLÜL’DE

Dumlupınar Üniversitesinin koronavirüs salgını sebebiyle 2020-2021 öğretim yılında izlenecek olan eğitim modeli ile ilgili olarak kararı 10 Eylül’de yapılacak olan senato toplantısında masaya yatırılacak. Alınacak olan karar üniversitenin resmi sitesinden duyurulacağı bildirildi.

GÖZLER SENATODA

Geçtiğimiz eğitim döneminin ikinci yarısında öğrencilerin ilimize gelmemesi ve esnafların bu geçen sürede sıkıntılar yaşamasının ardından Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada Kütahyalı esnaflar umutlarını tazelediler. Mart ayından bu yana ilimizin ekonomisinde ciddi zararlar kaydedildiğinin altını çizen Kütahyalı esnaflar tüm umutlarını 10 Eylül’de verilecek karara çevirerek olumsuz bir karar çıkması halinde ekonomik olarak ilimiz bir çöküş içine gireceğinin altını çizdiler.

ESNAFA MÜJDELİ HABER VERMİŞTİ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal Kütahyalı esnaflara verdiği müjdeli haberde “Yüz yüze eğitime hazırlanıyoruz” demişti. Öğrenci şehri olan Kütahya’da pandemi dolayısıyla mart ayından bu yana gerçekleştirilen uzaktan eğitim sayesinde öğrencilerin Kütahya’da bulunmamaları esnafın işlerinde büyük düşüşler yaşattı. Neredeyse Kütahya’nın tamamının etkilendiği üniversite öğrencilerinin ilimizde bulunmamaları esnafın maddi kayıplarına neden oldu.

PLANIMIZI YÜZ YÜZE EĞİTİM ÜZERİNE YAPIYORUZ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal gazetecilerin sorularını yanıtladığı video konferansta esnafı rahatlatan açıklamalarda bulunarak “yeniakademik yılda yüz yüze eğitime hazırlanıyoruz” demişti. Rektör Uysal’ın bu mesajı Kütahya esnafını umutlandırdı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda şunları söyledi. YÖK’ün yeni akademik yılda uzaktan eğitimin sürmesi için aldığı bir kararı yok. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak şu anki planımızı yüz yüze eğitim üzerine yapıyoruz. Hepimiz salgın sürecinde kararların nasıl alındığını sürecin nasıl bir anda değiştiğini de gördük. Eğer bilim kurulumuz ya da cumhurbaşkanımız uzaktan eğitim yapılması yönünde bir karar açıklarsa biz de bu alana yöneliriz. Ben bunu zayıf bir olasılık görüyorum ama bu yönde de çalışma yürütüyoruz. Yeni akademik yılda uzaktan eğitimle verilen ders sayısını arttırarak ilerlememiz de bir olasılık” dedi.

PAYLAŞ