EN YOĞUN DENETİM SİMAV’DA

Simav Kaymakamlığı 6 günlük yaptığı denetimleri kamuoyu ile paylaştı.

Simav Kaymakamlığı ilçe genelinde korona virüs denetimlerinin yanı sıra kolluk kuvvetleri tarafından yapılan denetimleri paylaştı.

Simav Kaymakamı  Türker Çağatay Halim yapılan denetimlerle ilgili şu açıklamayı yaptı.

“Kış mevsimi yaklaşırken kapalı ortamlarda buluşmak ve süre geçirmek malasef artan bir davranış. Son dönemlerde; özellikle gayri resmi kadın toplantıları, sosyal mesafe ve maske kuralına uymamak Covid-19 vakalarının ilçemizde de artışına neden oldu. Bu kapsamda, ilçe merkezinde 12/18 ekim tarihleri arasında yaptığımız denetimde; 85 adet işyeri denetlendi, 280 kişi sorgulandı, aranan 3 kişi yakalandı, maske takmayan 64 kişi hakkında tutanak düzenlendi. Engelli park yerine park eden engelsiz 12 araca da trafik cezası uygulandı. Bazı vatandaşlarımızın sokakta sigara içiyor olması maske takmamak için bir mazeret değil; evinden dışarı çıktığı an herkes maske takmak zorundadır. İşyeri önünde tabure koymak suretiyle, ana yollarda, çarşıda herkese ait olan kaldırımlarda, otogarda çay ve sigara içmek maske takmamak olarak değerlendiriliyor. Kış dönemi yaklaştıkça korona virüsün diğer virüslerle birlikte insan ve toplum sağlığını daha çok tehdit edeceği bekleniyor. Vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz: Evden çıkan herkes araç içinde olsa dahi hiçbir gerekçeyle maskesini çıkarmamalı. Maske nizami takmalı. 

Covid-19 denetimleri kapsamında; jandarma bölgesinde, ilçe jandarma komutanı yarbay Mustafa Matar ile birlikte Çitgöl, Güney, Kuşu beldelerinde denetim yaptık ve vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Bu beldelerdeki denetime, belde belediye başkanlarımızda katıldı. Naşa beldemiz 16 ekim tarihinden itibaren (kabarmut ve hamzabey mahalleleri hariç) karantina altında. Karantinaya rağmen Naşa beldesinde vaka artışı devam ediyor. Karantinanın amacı beldenin dışarıyla bağlantısını kesmek ve belde içi etkileşimide engellemek. Tespitimiz şudur ki, karantina başlayana kadar Naşa beldesinde sosyal mesafe hiçe sayıldı. Kadın toplantıları yoğunlaştı, şimdi bunun bedelini hepimiz ödüyoruz.

Mart ayından bugüne kadar ilçe genelinde en çok vakanın görüldüğü yer, Naşa beldesi oldu.

Çitgöl ve Kuşu beldeleri ile Çakırlar ve Gümüşsu köylerinde yaşayan vatandaşlarımız dikkatli olmalı; sosyal mesafeyi hiçe sayan toplantılardan kaçınılmalı.

Güvenlik uygulamaları kapsamında; 13 ekim günü yaralama olayına karışan 1 adet kesici alet ele geçirildi.

Ayrıca ilçe merkezinde 18 ekim tarihinde 1 adet kuru sıkı tabanca ve 6 kuru sıkı fişek ele geçirildi.

Yine uyuşturucu ile mücadele kapsamında; ilçe merkezinde 150 gr esrar yakalandı ve bununla ilgili 1 kişi adli makama sevk edildi.

Yine önleyici kolluk kapsamında; ilçe jandarma komutanlığımız tarafından Naşa beldesinde 6 litre etil alkol ve 6,5 litre sahte içki ile 1 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi. Son dönemlerde sahte içkiden kaynaklı olarak çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirdi. Bu konuda herkesin duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor.

İçişleri Bakanlığımızın öncelik verdiği konular: Uyuşturucu ile mücadele ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanuna dayalı olarak suçu önleyici çalışmalardır.

Son dönemde artışı gözlemlenen bir başka suç da, telefon ile dolandırıcılık. Simav belediye başkanlığının desteği ile ilçe merkezinde uyarıcı elektronik afişler sergileniyor.

İçişleri Bakanlığımızın 18/10/2020 tarihli emri ile 19 ekim tarihinden başlamak üzere 7 gün boyunca aralıksız Covid-19 denetimi yapılıyor. Denetimler kapsamında; maske, sosyal mesafe, temizlik kuralları, işyeri denetimi gibi olağan denetimlerin yanı sıra şehir içi toplu taşıma ve temaslıların bildirimi denetimi de var.

Salgınla mücadele temel unsurlarından biri olan filyasyon çalışmasının sağlıklı yürütmek için, Covid-19 tanısı konulmuş vatandaşlarımız yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeli. Eksik veya gerçeğe aykırı bilgiler veren kişilere adli ve idari işlemler yapılacak. Son dönemlerde temaslı bildiriminde düşüş var. Birinci derece yakınlar dışında temaslı bildirimde isteksizlik yaşanılıyor. Bu durum, vaka artışının önemli nedenlerinden biridir”.

PAYLAŞ