EĞİTİME BURUK AÇILIŞ

Pandemi nedeniyle okullar bu yıl öğrencileri çok fazla ağırlayamayacak. Okul koridorları sessiz ve mesafeli olacak. Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü 14 Eylül İlköğretim haftası nedeniyle Atatürk anıtı önüne çelenk koydu.

Pandemiye rağmen Kütahya’da öğrenciler 21 Eylül 2020 Pazartesi günü okul öncesi ve 1. sınıflar için ders zili çalacak. Diğer sınıfların ise online eğitime evlerde devam edecek. Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü buruk bir kutlama ile Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

BURUK AÇILIŞ

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Pandemiden dolayı ilköğretim haftasına buruk bir başlangıçla ilköğretim haftası kutlandı. Zafer Meydanı önündeki Atatürk anıtı önüne sosyal mesafe kuralları çerçevesince ilköğretim Haftası için çelenk sunumu gerçekleştirildi. Zafer Meydanında İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ilk öğretim Haftası Çelenk’ini Atatürk Anıtı önüne koyarak başlanan kutlama etkinliği İstiklal Marşı ve saygı duruşu sonrasında kutlama programı sona erdi. Koronavirüs’ den dolayı kutlama programı da bu sene buruk geçti.

1 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM

Millî Eğitim Bakanlığı, 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağına ilişkin teknik detayları 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilen yazıyla paylaştı. Bakan Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıya göre; okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde gerçekleştirilecek.  İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU DEĞİL!

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati suretiyle uyum eğitimi yapılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak. Okul öncesi eğitimde 21 Eylül tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecek.

SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI İÇİN NÖBET GÖREVİ

İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim alınacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak.

İLK HAFTA 1. SINIFLARIN

Millî Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak olan okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı. Covid-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3’er ders saati olmak üzere 6 ders saati, Matematik haftada iki gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, Hayat Bilgisi haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek. Bu dersler ile ilgili olarak yüz yüze işlenemeyen ders saatleri ile ilkokul 1’inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle verilecek. Uzaktan eğitimle ilgili tüm bilgilere uzaktanegitim.meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecek.

PAYLAŞ