ECZACINIZA GÜVENİN!

35. Bölge Kütahya Eczacılar Odası,25 Eylül Eczacılar Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada “Tüm dünyada ortak bir Eczacılık Günü olarak belirlenmiş olan bu önemli günümüzü buruk bir şekilde karşılıyoruz. Fakat umutsuz değiliz” ifadelerini kullandılar.

25 Eylül Eczacılar Günü dolayısıyla 35. Bölge Kütahya Eczacılar Odası yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaparak tüm eczacıların eczacılar gününü kutladığını duyurdu. 35. Bölge Kütahya Eczacılar Odası açıklamasında “Buradan kamuoyuna söylemek istediklerimiz var” diyerek Eczacınıza Güvenin! Mesajı verdi.

UMUTSUZ DEĞİLİZ

35. Bölge Kütahya Eczacılar Odası yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “ İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde; sağlığın ve dolayısıyla sağlık sektörü çalışanlarının hayatımızda ne anlamlara geldiğinin daha iyi idrak edildiğini üzülerek görmekteyiz. Bu süreçte kaybettiğimiz meslektaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Tüm dünyada ortak bir Eczacılık Günü olarak belirlenmiş olan bu önemli günümüzü buruk bir şekilde karşılıyoruz. Fakat umutsuz değiliz.

BURADAN KAMUOYUNA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİMİZ VAR:

Öncelikle eczaneler 1. Basamak Sağlık Kuruluşudur ve eczacınız da eczane teknisyenleriniz de sağlık çalışanlarıdır. Eczacınız size yalan söylemez. Bir ilacın veya bir aşının bulunamadığını, henüz kullanıma sunulmadığını ya da reçetesiz size veremeyeceğini söylüyorsa doğrudur. Eczacınız size sahte ürün satmaz çünkü eczanelerde satılan vitamin, gıda takviyesi, bebek maması gibi ürünler de resmi yollardan tedarik edilmekte ve belirli aralıklarla denetlenmektedir.

ECZACINIZ FAHİŞ FİYATLA SATIŞ YAPMAZ

Eczacınız Eczacılık Fakültesi’nden mezun olurken “hastanın sağlığını baş kaygısı olarak telakki edeceğine, din, milliyet, ırk, parti ve sosyal sınıf farklarının vazifesi ile vicdanı arasına giremeyeceğine” dair yemin etmiştir Eczacınız fahiş fiyatla satış yapmaz çünkü ülkemizdeki eczanelerin büyük çoğunluğu, satışlarının büyük çoğunluğunu Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapmaktadır ve bir eczacı, ilaç dışında bir ürünün alış satışından kazanacağı cüzi kar için eczanesini de, meslek yeminini de tehlikeye atmaz.

UNUTMAYIN! ECZACINIZ EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANINIZDIR

Unutmayın! Kullandığınız ilaçlar size özeldir. Şu dönemde özellikle vitaminlere, gıda takviyelerine ve bitkisel destek ürünlerine olan talepte bir artış söz konusudur. Hekiminize ve eczacınıza danışmadan bu tür ürünleri kullanmanız vücudun hastalıklara aşırı tepki vermesi gibi olumsuz durumlara yol açabilir. İnternet üzerinden satışı yapılan, içinde ne olduğu kontrol edilmeyen ürünleri kullanmanız sağlığınızı tehlikeye atabilir.  Unutmayın! Eczacınız en yakın sağlık danışmanınızdır. Eczacınıza güvenin!

PAYLAŞ