DPÜ’ de uzaktan yaz okulu

Kütahya’da yaz okulu açılacak mı? Kütahyalı esnafların merakla beklediği soruda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi senatosu aldığı kararla yaz okulu uzaktan eğitim yoluyla yapılacak açıklamasını yaptı.  

Kütahya’daki esnaflar Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap’ın yapmış olduğu açıklamada “YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı üniversitelerin yaz okullarını açması, öğrencilerin yaz okullarına ikamet ettiği ilde ya da en yakın ilde devam edebilmesi gerektiğini ve pandemi dolayısıyla ekonomik zorluk çeken ailelerden ücret alınmaması gerektiğini söyledim” Açıklamasının ardından Kütahyalı esnaflar umutlanmışlardı. Fakat Kütahya Dumlupınar Üniversitesi senatosu aldığı karar doğrultusunda açıklama yaparak Yaz Okulu uygulamasının uzaktan yapılacağı kararını aldı.

KÜTAHYALI ESNAFLAR UMUTLANMIŞTI

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahyalı esnafları umutlandıran haberinde şu ifadelere yer vermişti. 26 Haziran 2020 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesini ziyaret etmiş ve Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’la bir araya gelerek yaz okulunun açılması ve öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirterek fikir alışverişinde bulunmuştu. Dumlupınar Üniversitesi’nden bugün yapılan açıklamaya göre, hem teorik hem de uygulamalı saati içeren tüm derslerin açılacağı ve öğrencilerin danışmanlarının ve bölüm başkanlarının onayı ile birlikte başka bir bölüm, fakülte veya diğer üniversitelerinde yaz okulundan faydalanabileceği açıklandı. CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açmasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini belirterek “Kovid-19 yüzünden birçok üniversite yaz okulunu açmadı. Sırf bu yüzden mezun olamayacak öğrenciler yarım dönem ya da bir dönem kaybederek mağdur olacaklar. Dün bu konuda TBMM’de basın toplantısı yaparak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı üniversitelerin yaz okullarını açması, öğrencilerin yaz okullarına ikamet ettiği ilde ya da en yakın ilde devam edebilmesi gerektiğini ve pandemi dolayısıyla ekonomik zorluk çeken ailelerden ücret alınmaması gerektiğini söyledim. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açması ve Kütahya’da eğitim gören öğrencilerimizin mağduriyetin giderilmesi sevindiricidir. Bu karardan dolayı başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal olmak üzere tüm üniversite yönetime teşekkür ediyor, bu kararın tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde uygulanmasını ve üniversitelerin bölüm hocalarının bu konuda daha duyarlı davranmasını temenni ediyorum” açıklamasını yapmıştı.

ESNAFIN BEKLENTİSİ YARIM KALDI

Kütahyalı Esnafların pandemi sürecinde maddi kayıp yaşadıkları zararlarının giderilebilmesi açısından umutla bekledikleri Dumlupınar Üniversitesi Öğrencilerinin yaz okulu umudu bu süreçten sonra yarım kaldı. Kütahya’nın öğrenci endeksli esnafları yaz okulu sürecinde örgün öğretim yapılmasının önünün açıldığını varsayarak yaptıkları hazırlıklar ise boşa çıktı. Bu sayede Kütahya’nın yaz okulu olmamasının etkileri ise maddi kayıp yaşayan başta Kütahyalı esnaflar ve yurt sahipleri ise maddi zararlarının yaz okulunun açılmaması dolayısıyla daha çok sıkıntıya gireceklerini ifade ettiler.

Yaz Okulu ve Stajlara İlişkin Senato Kararları

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi senatosu yaz okulu ile ilgili aldığı kararını DPÜ resmi internet sitesinden duyurdu. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi senatosu aldığı karar doğrultusunda ve resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda yaz okulu ile alakalı şu bilgileri verdi. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Senatosu’nun 18 Haziran 2020 tarihinde yaz okulu ve zorunlu staj hakkında aldığı kararlar şöyledir:

YAZ OKULUNUN UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA YAPILMASI HAKKINDA,

Üniversitemiz Uzaktan Öğretim Komisyonunun 17.06.2020 tarihli toplantısında alınan kararlar çerçevesinde, 2019-2020 Yaz Okulu’nda açılacak olan derslerin koronavirüs pandemisi sebebiyle uzaktan öğretim yöntemiyle sürdürülmesi teklifinin kabulüne oy birliği ile karar verilmiştir.

ZORUNLU STAJ HAKKINDA,

Covid-19 Pandemisi nedeniyle 2019-2020 Bahar Yarıyılında sınırlı kalmak kaydıyla, Üniversitemizin ön lisans ve lisans programlarına ait müfredatlar da yer alan zorunlu staj dersleriyle ilgili Üniversite Senatosunun 2 Haziran 2020 tarihli 21 sayılı toplantıda alınan 223 nolu karar kapsamında,

1. Ön lisans ve lisans programı öğrencilerinin yaz okulunda ders almaları halinde mezun olabilecek durumda olanların, stajlarıyla birlikte uzaktan eğitim yoluyla yaz okulunda alacağı ders / derslerle çakışma durumuna bakılmaksızın ders kaydı yapabilmesine ve bu öğrencilerin derslerinin yanı sıra stajlarını da ödev, proje, uygulama projesi şeklinde uzaktan eğitim yöntemleri ile yapabilmesine,

2. 1. Maddede sayılan öğrencilerin staj günü sınırlamasına bakılmaksızın stajlarını bitirebilmesi,

3. Lisans 2. ve 3. sınıf ile ön lisans 1. Sınıf öğrencisi olup işletmelerde veya kurumlarda aktif olarak uygulamalı staj yapacak olanların (Bu öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla staj yaptırılmayacaktır) yaz okulunda ders almaları durumunda, stajlarıyla birlikte uzaktan eğitim yoluyla yaz okulunda alacağı ders/derslerle çakışma durumuna bakılmaksızın ders kaydı yapabilmesine, bu öğrencilerin yönergelerinde belirtilen süre kadar staj yapabilmelerine, staj yapabileceklerin karar aşamasında oluşan tereddütlü durumlarında ise, bölüm/birim staj komisyonlarının aldığı kararların uygulanmasını 2547 sayılı kanunun 14. Maddesi uyarınca kabulüne oy birliği ile karar verilmiştir denildi.

PAYLAŞ