Domaniç’te 65 Yaş üstü vefa sosyal destek grubu kuruldu

Domaniç Kaymakamlığı başkanlığında toplanan ilçe yönetimi Vefa destek grubunu oluşturarak çalışmalara başladı.

Domaniç vefa sosyal destek kurumu Pazar sabahı Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu başkanlığında toplandı.
Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, İlçe kurum yöneticileri, kolluk kuvvetleri temsilcilerimiz, Sivil toplum örgütlerimiz pazar sabah 11.00 da bir araya gelerek 65 yaş üstü vatandaşlarımıza hizmet noktasında yapılacakları değerlendirdiler.

Alınan karar gereği 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sokağa çıkması kısıtlandı. Bu kapsamda evde bir süre mahsur kalacak vatandaşlarımız için vefa grubu oluşturularak her türlü ihtiyaçları koordineli bir şekilde giderilmeye çalışılacak.

İşte alınan kararlar;

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 21.03.2020 tarihli “İkametten Ayrılma Kısıtlaması/Yasaklanması” konulu emirleri gereğince; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda İI İdaresi Kanunun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27.ve 72. Maddesi kapsamınca; 21/03/2020 tarihi saat 24:00 ‘dan sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile alınan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinde dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım ağaçları ile seyahat etmeleri sınırlandırarak sokağa çıkmalarının yasaklanması amacıyla ilçe Hıfzıssıhha kurulu kararı alınmıştır.
Alınan kararlar yürürlüğe girdikten sonra;
1. İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için İlçe Kaymakamımız Başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulmuştur.
2. Anılan grup; ilce Belediye Başkanı, Çukurca Belediye Başkanı ilçe jandarma Komutanı, ilçe Emniyet Amiri, Kaymakam Yazı İsleri Müdürü, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi, SYDV Müdürü, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı oluşturulmuştur.
3. Kaymakamlığımız tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılanması için gerekli tedbirler alınmıştır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama / yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaralı telefonlar üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ye araç görevlendirilmiştir.
Alınan Kararlar;
– Tüm köy ve mahalle muhtarlarımız Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturacaklardır.
– Bu grup Muhtarlarımız, imamlarımız ve köy ve mahallelerde bulunan gençlerden oluşacaktır.
– 65 yaş ve üstü ve kronik rahatsızlığı olup da; aynı evde kendilerine yardımcı olacak kimse yoksa bu grup onlarla iletişime geçerek onların ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olacaktır.
– Bu durumda olanlar ihtiyaçlarını 112’yi arayarak da bildirebilecektir.
– Sokağa çıkma yasağı konan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanların bu yasağa uymayanlar hakkında 3.150.- TL para cezası uygulanacaktır.
– S.Y.D. Vakfından düzenli yardım alanlar ile engelli ve yaşlılık aylığı alanların market ihtiyaçları S.Y.D. Vakfı tarafından karşılanacaktır.
– Mart 2020 ayı itibariyle rapor süresi dolanların rapor süresi Haziran 2020 ayına kadar uzatılmıştır. Bu durumda olanlar ilaçlarını hastaneye gitmeden direkt olarak eczaneden alabileceklerdir.
– Emekli promosyonları için Ziraat Bankasına müracaat zorunluluğu kalkmış olup; bankadan maaş alanların promosyonları direkt olarak hesaplarına yatırılacaktır.

PAYLAŞ