DİYANET’TEN EVDEN KUR’AN ÖĞRENİMİNE DAVET VAR

 Kur’an kurslarında yüz yüze eğitim faaliyetlerinin uzaktan eğitimle devam etmesi üzerine başlatılan “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” projesi, on dört yaş üzeri vatandaşlara evden Kur’an öğretmeyi hedefliyor. Engelli vatandaşların da unutulmadığı projeye başvurular 21 Aralık tarihinde başlayacak.

Kütahya İl Müftülüğü “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan uzaktan eğitimle gerçekleştirilecek Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı’nı tanıttı.

Koronavirüssalgını nedeniyle daha önce Kur’an kurslarındaki yüz yüze yürütülen eğitim faaliyetlerini uzaktan eğitimle devam ettiren Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, şimdi de bu kurslara katılamayan vatandaşlar için “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı hazırladı.

HAFTADA ÜÇ GÜN İKİ SAAT DERS

Programda haftada üç ve günde iki saat ders yapılacak. 14 yaş ve üzeri vatandaşların kabul edildiği programa başvurular, www.diyanet.gov.tr adresi üzerinden yapılabilecek.

2 tur şeklinde gerçekleştirilecek programın ilk turuna, 21 Aralık 2020 – 3 Ocak 2021 tarihleri arasında başvurular alınacak ve dersler, 28 Aralık 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak. İkinci tur başvuruları ise 4 – 17 Ocak 2021 tarihleri arasında alınacak ve dersler 11 Ocak – 7 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

ENGELLİ VATANDAŞLAR UNUTULMADI

Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı’nda engelli vatandaşlar da unutulmadı. Farklı engel türlerine göre seçeneklerin oluşturulduğu programa, Braille okumayı bilen görme engelliler ile işitme engelli vatandaşlar da başvuru yapabilecek. Ayrıca görme engelli vatandaşların durumlarını gösteren bir raporla başvurmaları halinde “Braille Kur’an-ı Kerim Elif-Ba’sı” ücretsiz olarak adreslerine gönderilecek. İşitme engelli vatandaşların eğitimlerinde ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engelliler için özel hazırlanan Elifba cüzü kullanılacak. Programa kayıt yaptıran işitme engelli vatandaşlar, “https://egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/Docum…/Elif-ba.pdf” linki üzerinden kitabın PDF formatına ücretsiz olarak erişilebilecek.

Programda Kur’an kursu öğreticilerinin yanı sıra vaizler, din hizmetleri uzmanları, imam hatipler ve müezzin-kayyımlar görev alacak.

PAYLAŞ