DİTAP toplantısı yapıldı

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Dijital Tarım Pazarı Bilgilendirme Toplantısı’nın ilki gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Tarımsal Örgütlerin Pazarlama Kabiliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi çerçevesince geliştirilen ve Tarımda Dijitalleşme sürecinin bir parçası olan, DİTAP (Dijital Tarım Pazarı) Projesinin tanıtım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından gerçekleştirilmişti.

Dijital Tarım Pazarı ( DİTAP), Tarımsal ürünleri üreten, alımını yapan ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan tüm tarım sektörü paydaşlarını dijital ortamda buluşturmayı amaçlayan, çiftçimizin alın teri ile ürettiği ürünleri değer fiyattan satabileceği, tüm alıcılar ve üreticiler ile buluşabileceği ve tüketicinin de kaliteli ürünü daha uygun fiyatlara almasına olanak sağlayacak online platformdur. Bu platform sayesinde ÇKS belgesi olan çiftçilerimiz e-Devlet şifresi ile “www.ditap.gov.tr” üzerinden girişlerini yapıp ürettikleri ürünleri satabileceklerdir. Ticaret Bakanlığı MERSİS ve ESBİS sistemlerine kayıtlı olanlarda bu sisteme alıcı olarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de DİTAP’ın tanıtımı, sisteme katılımın teşvik edilerek katılımın en üst seviyede sağlanması ve sektör paydaşları tarafından benimsenmesi amacıyla il genelinde sektör paydaşı kişi/kurum ziyaretleri planlandı. Bu kapsamda İl Müdürlüğü olarak ilkini gerçekleştirmiş olduğumuz bilgilendirme toplantısında İlçe Tarım ve Orman Müdürlerimiz ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli personeller bilgilendirildi.

DİTAP İl Sistem Sorumlusu Ziraat Mühendisi Hüseyin Bozkurt ve İl Müdürlüğü K.T.V. Şube Müdürü Ziraat Mühendisi A.Nedim Bayrakdar tarafından çevrimiçi olarak gerçekleştirilen sunumda proje ile ilgili detaylar anlatıldı. 

Sistemin benimsenmesi ve katılımın yaygınlaştırılması amacıyla İl Müdürlüğü tarafından planlanan sektördeki kişi/kurum ziyareti faaliyetlerine devam edilecektir.

PAYLAŞ