“DİDİŞMEYE GEREK YOK”

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık:

“DİDİŞMEYE GEREK YOK”

Önceki dönem Belediye Başkanı Kâmil Saraçoğlu’nun Kütahya Belediyesine ilişkin olan açıklamalarına MHP Merkez İlçe Başkanlığı Kongresinde cevap veren Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesinin mevcut borcunun 629 Milyon TL olduğunu dile getirip siyasi münazara uğruna didişmenin gereği olmadığını söyledi.

Yerel seçimler öncesinde yapılan nezaket ziyaretlerinde Kütahya Belediyesi’nin mali durumu ile ilgili raporların Başkan adaylarına verildiğini, seçim yarışında bulunan tüm Başkan Adaylarının da bu durumdan haberi olduğu açıklamasında bulunan önceki dönem Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun açıklamaları sonrasında ilk kez konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, hak edişlere yansımayan yatırımların, Belediyeye karşı açılan davalar neticesinde karara bağlanmış kaybedilen dava dosyaları ile 629 Milyon TL bir borcun olduğunu dile getirdi.

“DİDİŞMEYE GEREK YOK”

Kütahya Belediyesi hizmet binası ile 1453 Konutlarının büyük çoğunluğunu oluşturan borçlarla ilgili olarak konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık; “1453 konutları bir bilinmezlik. Devraldığımızda konutların tamamlanma oranı %92. Biz devletin resmi kayıtlarından konuşuyoruz. 450 Milyon TL borç ile devredileceğini herkes biliyordu diye açıklama yapan Kâmil Saraçoğlu’na buradan cevap veriyorum” dedi.

450 MİLYON TL KAYITLARA GİREN RESMİ RAKAMDI

MHP Merkez İlçe Başkanlığı Kongresinde cevap veren Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “450 Milyon TL kayıtlara giren resmi rakamdı.  İnşaatın kayıtlara girmemiş birçok alacağı yine Kütahya Belediyesi Mal Varlıkları Tespit Komisyonu ile rapora bağlandı ve 31 Mart tarihi itibari ile 629 Milyon TL Kütahya Belediyesinin nakit borcu olduğu gerçeği ile karşılaştık” dedi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık; “Kâmil Saraçoğlu’na 450 Milyon TL demiş olabilirler, doğrudur. Henüz işlem görmemiş, devam eden hak edişe bağlanmamış alacakları ile birleştirdiğimizde 629 Milyon TL. Buna mahkeme alacakları ile sonradan çıkan faturalar hariçtir. Şu ana kadar mahkeme sonucunda kesinleşmiş dava dosyalarının belediyemize yüklediği yük 629 Milyon TL’ dir” dedi.

259 MİLYON TL’DEN FAZLASINI ÖDEDİK

629 Milyon borcu olan bir belediyenin 259 Milyon TL’den fazlasını ödedik. 31 Mart tarihi ve 30 Eylül tarihi arasında yaptığımız faaliyetlerle ilgili olarak 230 Milyon TL yatırım aktarması yaptık. Bu borçlar olmasaydı şu ana kadar Kütahya’da yapılanların iki katından fazla hizmet yapmış olacaktık. Bu gerçekleri saklayarak siyasi münazara için didişmeye gerek yok. Biz borcumuzu ödeyeceğiz. Rabbim iyi niyetle çalışırsanız nasip ediyor” açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ