DEPREMLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ

İzmir’de yaşanan depremin ardından Kütahya’nın bugünkü durumu, depremin mekanizması, tanımı ve yorumu, Ege Bölgesinin deprem özelliği ve Kütahya’nın durumu, depreme dayanıklı bina tasarımı ve Kütahya’nın durumu Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından düzenlenen Deprem Çalıştayı’nda konuşuldu. 

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İ. Göktay Ediz’in yönetiminde düzenlenen çalıştayda; Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İskender Işık, Prof. Dr. Mehmet Tevfik Bayer ve Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Özburan konuşmacı olarak yer aldı. 

DPÜ GSF Ahmet Yakupoğlu Amfisinde düzenlenen çalıştaya; Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkan Vekili Ömer Köse, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, AFAD Kütahya İl Müdürü Ahmet Ali Artun, akademisyenler, STK Temsilcileri ve bazı daire müdürleri katıldı. 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Deprem Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı.

Güzel Sanatlar Fakültemizdeki Ahmet Yakupoğlu Amfisinde düzenlenen ve Kütahya Valisi Ali Çelik’in yanı sıra Kütahya protokol üyelerinin katılım sağladığı törende açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyerek şunları söyledi:

“ALLAH’IN KAİNATTA KOYDUĞU KURALLARA UYMAZSAK BEDELİNİ PEŞİN ÖDERİZ”

Kur’an’da ilk emir ‘Oku’dur. Peygamberimiz Hz. Muhammed de ‘Âlimler, peygamberlerin varisleridir’ buyurmuşlardır. İlim aslında Allah’ın bizimle konuşmasıdır. Âlimler de ona aracılık eden insanlardır. Biz ne yazık ki Kur’an-ı Kerim’e verdiğimiz önemi, kainat kitabında yer alan hükümlere veremedik. Şu an içinde olduğumuz acı durum da bunun bir sonucudur. Bundan dolayı Allah’ın kainatta koyduğu kurallara uymazsak bunun bedelini peşinen öderiz. Ben bu bilinçle çalıştayımızın başarılı geçmesini ve Kütahya için faydalı olmasını diliyorum. Katılımınız için teşekkür ederim. 

“DEPREMLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ”

Depremlerin varlığı ve olma ihtimalinin engellenemeyeceğini belirten Prof. Dr. İ. Göktay Ediz, “Ancak depremlerden sonra oluşan can ve mal kayıpları tamamen önlenebilir ve kontrol edilebilir parametrelerden kaynaklanmaktadır. Bu parametreler binalarımızı inşa ettiğimiz zemin özelliklerinin doğru seçilmesiyle, binaların depreme dayanaklı olarak inşa edilmesidir. Bizi sevdiklerimizin ayıran deprem olmayıp tamamen bizim kontrolümüzde olan bu iki parametrenin yanlış seçilmesi veya yanlış gerçekleştirilmesi nedeniyledir. Şehirlerimizde konutlaşma için tahsis edilen alanlar bir mecburiyet değildir. Çoğunlukla bir tercihtir. Bu tercihi biz istersek bilimsel veriler ışığında daha sağlam, sıvılaşmayan ve deprem anında sağlam binanın hareketini artırmayan alanlar için kullanabiliriz” diye konuştu. 

IŞIK, ÖZBURAN VE BAYER KATILIMCILARI BİLGİLENDİRDİ

Çalıştayda ilk sözü alan Mühendislik Fakültemizin Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İskender Işık, deprem tanımı, büyük depremler, depremlerin nasıl meydana geldiğinin açıklanması, dünyada en çok deprem yaşanan bölgeler, depremlerin sınıflandırılması, Anadolu’daki depremlerin nedenleri, depremlerin ölçülmesi, zemin sıvılaşması, depremler üzerine tahminler ve Kütahya’dan geçen fay hatları konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Mühendislik Fakültemizin Jeoloji Mühendisliği Bölümünde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Özburan katılımcılara Türkiye’nin depremselliği, Ege Bölgesinin horst ve graben yapısı, İzmir depreminin oluşumu, Kütahya’nın depremselliği, Kütahya ve çevresindeki deprem tehlikesi, Kütahya’daki diri faylar, 1970 Gediz Depremi, Simav-Akşehir Fay Sistemi, Kütahya grabeni, Kütahya bölgesinde yapılan ve yapılması gereken akademik çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Çalıştayda son sözü alan Prof. Dr. Mehmet Tevfik Bayer ise sunumunu şehir planlama, zemin davranışına uygun temel tasarım ilkeleri, depreme dayanıklı yapı tasarımı, yapı tasarımını etkileyen faktörler, mimari tasarım, taşıyıcı sistem tasarımı başlıkları altında katılımcılarla paylaştı.

Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Muzaffer Özburan katılımcılara Türkiye’nin depremselliği, Ege Bölgesinin horst ve graben yapısı, İzmir depreminin oluşumu, Kütahya’nın depremselliği, Kütahya ve çevresindeki deprem tehlikesi, Kütahya’daki diri faylar, 1970 Gediz Depremi, Simav-Akşehir Fay Sistemi, Kütahya grabeni, Kütahya bölgesinde yapılan ve yapılması gereken akademik çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Çalıştayda son sözü alan Prof. Dr. Mehmet Tevfik Bayer ise sunumunu şehir planlama, zemin davranışına uygun temel tasarım ilkeleri, depreme dayanıklı yapı tasarımı, yapı tasarımını etkileyen faktörler, mimari tasarım, taşıyıcı sistem tasarımı başlıkları altında katılımcılarla paylaştı.

Vali Çelik, çalıştaya emek veren herkese teşekkür etti. 

PAYLAŞ