Coğrafi İşaretler Eğitimi verildi

Türk Patent ve Marka Kurumu ve Zafer Kalkınma Ajansı İşbirliği ile TR33 Bölgesi özelinde kırsal kalkınmaya katkı sağlaması amacıyla “Yaz Sohbetleri” kapsamında coğrafi işaretlere yönelik çevrimiçi eğitim gerçekleştirildi. 

14 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen eğitimin açılış konuşmalarını Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz yaptı. Eğitime TR33 Bölgesinde hizmet veren Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları ile coğrafi işaret tescili sahibi kurumlar katılım sağladı. 

Coğrafi İşaretlere yönelik farkındalığın arttırılmasının öneminin vurgulandığı programda, Türk Patent ve Marka Kurumu Sınai Mülkiyet Uzmanı Özden İlhan; Coğrafi İşaret Kavramı, Tescili ve Tescil Sonrası İşlemler, Coğrafi İşaret Denetim Süreci, Avrupa Birliğinde Coğrafi İşaretler ve Coğrafi İşaretlerde Ticarileşme konu başlıkları ile sunumlar yaptı. 2020 Coğrafi İşaret verilerinden de bahseden İlhan, 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle başvuruların Elektronik Başvuru Sistemi (EPATS) üzerinden yapılmasıyla Coğrafi İşaret başvuruları sürecinin daha hızlı ilerlediğini belirtti. 

Yaklaşık 40 kişinin katılım sağladığı program, soru ve cevap kısmının ardından sona erdi. 

PAYLAŞ