CHP’DEN ‘KONGRE’ TEPKİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Barosu’nun kongre takviminin günler önce açıklanması sonrasında Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile iptal edildiği ancak aynı yasak döneminde ise AK Parti’nin Merkez ilçe kongresi yapmasına tepki gösterdi.

Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ertelendiği bildirilen Kütahya Baro Olan Genel Kurulu sonrasında AK Parti’nin Merkez İlçe Başkanlığı Kongresinin yapıldığını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, yazılı açıklamada bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz; “Kütahya Barosunun bugün 46. Olağan Genel Kurulu vardı. Dün akşam önce İçişleri Bakanlığının sonra da Kütahya valiliğinin mesajı ile dernekler ve STK’ların her türlü Genel Kurul toplantılarının ertelendiği bildirildi.  Normlar hiyerarşisine ve anayasaya aykırı olarak İçişleri Bakanlığının Koronavirüs ek tedbirler konulu genelgesi baz alınarak Yüksek Seçim Kurulu’nun 02 10 2020 tarihli kararı ile İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun karar alması durumunda baro seçimlerinin yapılamayacağına, Siyasi Partilerin Kongrelerinin yapılmasında sakınca bulunmadığına karar verilmiştir. Bu kararın ardından, Hıfzıssıhha Kurulu jet hızıyla karar alarak  02 10 2020 tarih, 2020/63 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile 02 10 2020 den itibaren 01 12 2020 tarihine kadar Sivil Toplum Kuruluşlarının Genel Kurulları dahil her türlü aktiviteleri ertelenmiştir” ifadelerine yer verdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Covid-19 bahanesi ile yapılmasına saatler kala Baro Genel Kurulunu engellemiştir. Bugün en az 15 gün öncesinden seçim kuruluna bildirilerek tarih ve saati belirlenmiş olan Kütahya Barosu Olağan Genel Kurulu bu son dakika kararı ile süresiz ertelenmiştir. Aynı zamanda bugün AKP Kütahya merkez ilçe Kongresi vardır ve yüzlerce kişinin katılımı ile yapılacaktır.

Baroların Genel Kurulları engellenirken Siyasi partilere serbestlik getirilmiştir. Siyasi partilere, fiili olarak da iktidar partisi lehine ayrımcılık yapılmaktadır. Baro Genel Kurullarının hukuka ve anayasaya aykırı bir şekilde engellenmesi yasadışıdır, bir darbedir. Tarafsız olması gereken Yüksek Seçim Kurulu’nun siyasi iktidarın maşasına dönüştüğünü ortaya koymaktadır.

Pandemi koşullarını baskıcı yönetim için fırsat olarak değerlendiren siyasi iktidarın hukuk ve anayasaya aykırı bu uygulamasını kabul etmiyoruz.

Bugün darbe dönemlerini aratmayan bir baskı ve hukuksuzlukla karşı karşıyayız.

Anti demokratik, hukuka ve anayasaya aykırı bir şekilde baroların parçalanması, sürecinin bir parçası olan bu uygulamayı tarihe not düşüyoruz ve ülkemizde demokrasinin, anayasanın ayaklar altına alındığını ifade ediyoruz.”

PAYLAŞ